Detalji će biti definisani posebnom odlukom, koju će takođe donijeti gradski parlament.
“Podizanjem spomen-obilježja Dušku Jovanoviću simbolično se odaje počast novinaru i uredniku koji je svojim novinarskim radom i javnim istupanjem izražavao kritički stav prema društveno-vrijednosnom sistemu. Baveći se osjetljivim temama, poput zloupotrebe ovlašćenja, korupcije i organizovanog kriminala, afirmisao je istraživačko novinarstvo kao važan segment u jačanju demokratskih tekovina, čime je dao značajan doprinos procesima društvenog razvoja”, piše u predlogu za podizanje spomen-obilježja Dušku Jovanoviću.
Predlog sadrži i kratku biografiju ubijenog urednika “Dana”.
Spomen-obilježjima se, kako definiše zakon, trajno obilježavaju značajni događaji, čuvaju uspomene na istaknute ličnosti, njeguju ljudski ideali i kulturno-istorijske tradicije i odaje počast borcima za slobodu, civilnim žrtvama rata i masovnim stradanjima ljudi.
“Glavni grad je podržao inicijativu predsjednika države Jakova Milatovića, a potom i dnevnih novina “Dan”, da se u Podgorici podigne spomen-obilježje posvećeno Dušku Jovanoviću, novinaru, direktoru i glavnom i odgovornom uredniku dnevnih novina “Dan”, piše u dokumentu.
Uz ovaj predlog, Skupštini je dostavljeno i rješenje Ministarstva kulture, koje potpisuje ministarka Tamara Vujović, na zahtjev tadašnje gradonačelnice Podgorice Olivere Injac na saglasnost na Predlog programa podizanja spomen-obilježja.
Program podizanja spomen-obilježja Skupštini Glavnog grada proslijedio je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović. Do kraja ove godine, pored spomenika Jovanoviću, grad bi trebalo da dobije i spomenik književniku Borislavu Pekiću, rođenom u Podgorici, jednom od najznačajnijih južnoslovenskih pisaca druge polovine 20. vijeka. Spomen-bistu dobiće Kostadin Radov Radulović – Sula Radov, narodni pametar, etičar i narodni sudija. Bistu Suli Radovom podiće će fondacija koja nosi njegovo ime.
Glavni grad će podići i spomen-obilježje koje predstavlja fotografiju susreta mitropolita Amfilohija i Halida Đečevića iz 1992. godine, nastala na Markovdanskoj litiji. Ta spomen-ploča biće posvećena bratskoj slozi, suživotu i međuvjerskom skladu pravoslavne i islamske zajednice, čime se njeguje kulturno-istorijska tradicija Podgorice i simbolično obilježava događaj koji doprinosi miru i razumijevanju.
Savez organizacije NOR-a i bratstvo Živkovića podići će spomen-ploču posvećenu učesnicima NOR-a 1941–1945. godine, golootočkim stradalnicima i žrtvama Informbiroa iz bratstva Živkovića na Ublima u Kučima.
U programu se predlaže da se Biblioteka za slijepe nazove po Vojislavu Miniću, književniku i književnom kritičaru.