Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) ističu da su mediji zakonski odgovorni za komentare korisnika, te da su dužni ukloniti komentare koji sadrže očigledno nezakonit ili sadržaj kojim se krše zakonom zaštićena prava, kao i sadržaj koji je zabranjen čl. 47 do 52 Zakona o medijima, u roku od 60 minuta od saznanja ili prijave.
Komentari prepuni uvreda, govora mržnje i neprimjerenih sadržaja koji se mogu vidjeti na brojnim portalima, posebno u vezi sa tragičnim događajem na Cetinju, apsolutno su nedopustivi i krše zakon, poručuju iz CGO.
“Pozivamo građane i građanke da prijavljuju komentare koji podstiču mržnju i nasilje, prelaze granicu pristojnosti i zakona, kako bismo svi doprinijeli većoj odgovornosti za javno izgovorenu riječ.
Pozdravljamo odluku pojedinih medija da zabrane komentare na tekstove o ovoj temi ili pojačaju moderaciju.
Pozivamo Ministarstvo kulture i medija da, u skladu sa članom 71 Zakona o medijima, sprovede inspekcijski nadzor i obezbijedi poštovanje zakona od strane osnivača internetskih publikacija”, navode iz CGO.
Podsjećaju na kaznene odredbe: pravno lice – osnivač medija koji ne ukloni očigledno nezakonite komentare može biti kažnjen novčanom kaznom od 1.000 do 8.000 €, a odgovorna fizička lica od 300 do 1.000 €.