„Srbija i Republika Srpska nikad nisu prekršile dogovor postignut prije deset godina i bez obzira na različita mišljenja odnosi Srbije i Srpske nikad ne smiju da trpe“, rekao je Aleksandar Vučić , predsjednik Srbije na zajedničkoj sjednici dviju vlada Srbije i Srpske, a u okviru Svesrpskog sabora.
Vučić je naveo da je Dodik rekao jednu važnu stvar „oko koje smo se mi dogovorili još prije 10 godina, analizirajući sve naše greške iz istorije“.
„Prije 10 godina napravili smo prvi dogovor koji nikada nismo prekršili, a to je da Srbija i Srpska, bez obzira na to hoćemo li nekada imati različita viđenja stvari, drugačije mišljenje po određenim pitanjima, hoćemo li nekada lično biti u najboljima, ponekad ne u najboljim odnosima – da nikada ne smiju da trpe zbog toga naši odnosi“, istakao je Vučić.
On je naglasio da taj dogovor podrazumijeva da se nikada u Srbiji ne smije čuti loša riječ o Srpskoj i obrnuto, kao ni o onima koji vode Srbiju i Srpsku.
Podsjetio je da je bilo i perioda kada su postavljani zidovi na Drini, a kako je rekao, stidjeli smo se nerijetko svog naroda iz Krajine, kojima su zatvarani prilazi centrima naših gradova i davano pravo da se kreću autoputevima.
Vučić je naglasio da je ponosan na to što je rođen u Beogradu, ali da nije nikada zbog toga govorio da je bolji ili veći od nekog drugog i podsjetio da ima porijeklo sa druge strane Drine.
„Samo za nas Srbe koriste različite prisvojne pridjeve, kao nadimke. Pa imamo i hrvatske Srbe i bosanske Srbe, crnogorske Srbe, i ovakve i onakve. Mi ovde imamo u Vladi Srbije i Hrvate, a jesmo li nekada rekli srpski Hrvati? Niste nikada mogli da čujete takvu sintagmu ili bilo šta slično. To samo za Srbe važi. To je valjda ostalo još iz onog vremena Nezavisne države Hrvatske, kad su se ponosili nekim srpskim generalima u ustaškoj vojsci“, rekao je Vučić.
Dodao je da vjerovatno i sada računaju da „takvih dobrih Srba ima svuda“.
„Imamo mi takvih nekoliko i na Kosovu i Metohiji, srećom svega nekoliko, jer naš junački narod na Kosovu i Metohiji nikada nije i nikada neće dozvoliti da ostane bez svog imena, srpskog imena i prezimena i bez svoje srpske države. Ma koliko teško bilo, a pred nama su teški dani“, objasnio je predsjednik Srbije.
Napomenuo je da su pred nama teški dani, i zbog onoga što se zbiva u svijetu.
„Ako pogledate Evropu i Ameriku kažu da ne smije Rusija da pobijedi, sa druge strane Rusija kaže da ne smije da izgubi. Sve to vodi u katastrofu. Najvažniji srpski interes je očuvanje mira. Napadani smo, proganjani, gubili živote… Mislim da je vrijeme da čuvajući mir gradimo budućnost za naš narod, da nismo bili dio tih ratova bilo bi nas više nego Holanđana. Smatram da je mir naš ključni interes. Govorili smo i o dijalogu kao suštinskom načinu rješavanja problema između nas i Albanaca, ne postoji drugo rješenje, već poštovanje sporazuma, formiranju SZO i svemu drugom“, istakao je Vučić.
Prema njegovim rečima u samoj deklaraciji pažljivo su birane reči, uvažavani su određeni zahtjevi RS , jer je „sabornost, naša obaveza“.
„Ne možemo mi da budemo ti koji ćemo uvijek ljudima iz RS da kažemo da bolje razumijemo njihove probleme nego oni sami. Oni koji su tražili da se deklaracija ne donese, ne brinite, bio sam čvrst. Srpski nacionalni interes je nešto o čemu smo govorili isto, a to je i ekonomija. Mi smo to nazvali EXPO 27, napredak ekonomski svakog našeg čovjeka i Srbije i Srpske je od vitalnog interesa za sve nas i to je ono što nam daje snagu. Ekonomija je nacionalni interes, to je jedna od oblasti u kojoj moramo više da radimo zajedno, računajuči i druge u regionu i sve naše evropske partnere“, naveo je Vučić.
On je podsjetio da „smo bili izloženi pritiscima po pitanju članstva Kosova u SE i donošenja rezolucije o Srebrenici koja je bila poprište ili mjesto dešavanja jezivih stvari“.
Ako je 2015. doneta generalna rezolucija o genocidu u svim djelovima svijeta, kako je rekao, zbog čega je morala da se donosi specifična godinama kasnije. Je li ta razolucija donijela pomirenje, ne, donijela je radost jednima, a bes i gnijev na drugoj stvari.