1.9 C
Podgorica
Nedjelja, 22 Decembra, 2024
spot_img

Kijev pokušava da odgonetne Trampov pravi plan za Ukrajinu

U trenucima nakon pobjede Donalda Trampa na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, vodeće ukrajinske diplomate, političari i poslovni lideri okupili su se u Kijevu kako bi razgovarali o tome šta bi nova administracija mogla značiti za nastavak ratnih napora Ukrajine.

Sastajući se u podrumu restorana u Kijevu, uz zvuke sirena za vazdušni napad, učesnici su pokazali mješavinu emocija – smijeh, zabrinutost i zbunjenost – u vezi sa potencijalnim promjenama u američkoj podršci. Kako navodi Politico, mnogi su spekulisali o tome da li bi aktuelni predsjednik Džo Bajden mogao da ubrza pomoć i ukine ograničenja na oružje dok je još na funkciji, dok su drugi razmatrali kako bi Ukrajina mogla da sarađuje s Trampom, poznatim po svom nepredvidivom i pragmatičnom stilu.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izgleda da je odabrao put strateškog laskanja u obraćanju neposredno nakon Trampove pobjede u kojem je istakao: „Bilo je izuzetno važno za nas u Ukrajini i za cijelu Evropu da dosljedno slušamo Trampove riječi [tokom njegovog prvog mandata kao predsjednika] o miru kroz snagu. Ako ovo postane princip politike [predstojeće Trampove administracije], Amerika i cio svijet će nesumnjivo imati koristi od toga“.

Zelenski je uporedio Trampov pristup sa pristupom bivšeg predsjednika Ronalda Regana, čije je zalaganje za snagu i slobodu, dodao je, upravo ono što je Ukrajini potrebno kako bi obezbijedila mir i oduprla se ruskoj agresiji.

Analiza koju je objavio Politico naglašava neizvjesnost oko Trampovog pristupa, posebno jer je Tramp javno obećao da će okončati rat u Ukrajini u roku od 24 sata. Ovo obećanje, međutim, izazvalo je zabrinutost u Kijevu, gdje mnogi smatraju da bi takav ishod bio nerealan bez ugrožavanja suvereniteta Ukrajine.

Predsjednica komiteta za integraciju Ukrajine u EU Ivana Klimpuš-Cincadze izrazila je zabrinutost rekavši: „Ne možemo biti sigurni kakva će biti politika nove administracije u vezi sa ratom… Naravno, [Trampovo ranije dato] obećanje da će okončati rat u 24 sata izaziva zabrinutost, jer je to teško moguće pod uslovima koji bi garantovali trajni mir u Evropi i ne bi uništili Ukrajinu“.

Klimpuš-Cincadze je takođe naglasila važnost dvopartijskih odnosa u Vašingtonu, bez obzira na pobjedu republikanaca.

„Ukrajinska diplomatija na svim nivoima konačno treba da isključi emocije i pronađe jasne pragmatične argumente za američke političare i obične Amerikance“, aludirajući na potrebu da Ukrajina prilagodi svoje poruke kako bi osigurala nastavak podrške iz SAD.

Kako navodi Politico, dolazak Trampove administracije podstakao je ukrajinsko rukovodstvo da preispita svoj pristup pridobijanju američke podrške. Trampov prethodni odnos s Ukrajinom bio je napet, naročito nakon što je njegova frakcija u Republikanskoj partiji blokirala američku vojnu pomoć, što je ozbiljno uticalo na ratne napore Ukrajine.

Tramp je govorio o pozitivnom odnosu s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, istovremeno iznoseći smjele tvrdnje da je prijetio Moskvi vojnim akcijama kako bi odvratio bilo kakav napad na Ukrajinu. Dok ukrajinski lideri sumnjaju da Tramp možda ima strateški plan, Dmitro Razumkov, nezavisni poslanik i bliski saradnik Zelenskog, upozorava da retorika tokom kampanje ne mora nužno da se pretoči u politiku.

Kako bi se suočio s ovom neizvjesnošću, Zelenski je predstavio „Plan pobjede“ s ciljem da učvrsti podršku Sjedinjenih Američkih Država, naglašavajući uzajamne koristi umjesto prikazivanja Ukrajine kao korisnika pomoći. Plan naglašava posvećenost Ukrajine da, koristeći svoje resurse i iskusne vojne snage, doprinese evropskoj bezbjednosti nakon završetka sukoba.

Portparol ukrajinskog Ministarstva vanjskih poslova Heorhij Tihij istakao je važnost ove poruke tokom nedavnih sastanaka između Trampovog tima i Zelenskog.

„Smatramo da je obezbjeđivanje pravičnog i pravednog mira za Ukrajinu u najboljem interesu Amerike. Ovaj rat je mnogo veći od same Ukrajine. Podrška Ukrajini nije milostinja, već vrlo isplativa investicija u bezbjednost naših partnera“, naglasio je on.

Tihij je dodao da bi, ukoliko zapadna pomoć opadne, sukob vjerovatno eskalirao, ponovo uvlačeći ukrajinske saveznike u pružanje podrške zbog pojačane ruske agresije. Politico ističe da, uprkos strahovima od moguće promjene politike, Zelenski pozicionira Ukrajinu kao posvećenog partnera spremnog za pregovore, ali odlučnog u tome da ne popusti u odbrani teritorije, što bi, prema Tihiju, samo dodatno ohrabrilo Putinove ambicije.

Analiza se završava ozbiljnim podsjećanjem ukrajinskog rukovodstva: s obzirom na to da je svijet često potcjenjivao ruske namjere, ključno je da buduća američka politika prema Ukrajini ostane stabilna i odlučna.

VIJESTIVIJESTI IZ SVIJETAKijev pokušava da odgonetne Trampov pravi plan za Ukrajinu
Posljednje vijesti
spot_img

DRUŠTVO

Međuetnički odnosi u Crnoj Gori dobri samo za polovinu građana

Skoro polovine građana, 47,2 odsto, smatra da su međuetnički odnosi u Crnoj Gori pozitivni dok značajan dio njih, 39,8 odsto, međuetničke odnose ocjenjuje kao...

Više od hiljadu studenata iz Crne Gore podržalo studente u Srbiji

Više od 1.000 crnogorskih kolega/inica podržalo je studente i studentkinje u Srbiji koji su stupili u blokade svih državnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu...

Prijestonica i crnogorska porodica iz Berlina organizuju humanitarnu akciju

Praznici su vrijeme zajedništva, ljubavi i podrške i zato Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija i Centar za kulturu sa zadovoljstvom najavljuju da će manifestacija „Novogodišnja...

Na teritoriji više gradova zaplijenjeno preko 35.000 komada pirotehničkih sredstava namijenjeno ilegalnoj prodaji

Policijski službenici regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug" su u nastavku sveobuhvatne akcije ,,Petarda" koja se sprovodi na nacionalnom nivou, u Tivtu, Ulcinju i Kotoru zaplijenili...
Ne propustite