Na osnovu rezultata nedavne ankete o bojkotovanju kupovine 31. januara, koja je obuhvatila 1023 ispitanika, jasno je da građani Crne Gore imaju snažnu svijest o aktuelnoj inicijativi koju je pokrenula građanska organizacija Alternativa Crna Gora. Prema rezultatima ankete, čak 98,8% ispitanika izjavilo je da su upoznati sa akcijom koja je pozvala građane da u petak, 31. januara, ne kupuju u supermarketima i prodavnicama, kako bi se skrenula pažnja na visoke cijene u Crnoj Gori.
Kada je riječ o ocjeni trenutnih cijena u supermarketima, 89,9% ispitanika smatra da su cijene veoma visoke, dok 9,2% smatra da su visoke. Tek 0,7% ispitanika ocjenjuje cijene kao prihvatljive, dok 0,2% smatra da su veoma niske.
Što se tiče stava građana o samoj inicijativi bojkotovanja, 84,2% ispitanika podržava ovakve akcije, dok 9,5% ne podržava, a 6,3% ima neutralno mišljenje.
Na osnovu daljih rezultata ankete, većina građana Crne Gore nije samo svjesna problema visokih cijena, već je i odlučna da preduzme konkretne korake kako bi se izborila sa tim izazovima. Na pitanje da li će učestvovati u bojkotu 31. januara, čak 82,6% ispitanika odgovorilo je potvrdno, dok 11,1% nije planiralo da se priključi akciji. Preostali ispitanici, 6,3%, imaju neutralno mišljenje, što ukazuje na to da je inicijativa i dalje široko prihvaćena, ali ne u potpunosti.
Kao glavni razlog za bojkot, 57,4% ispitanika navodi visoke cijene, dok 36,3% smatra da je glavni motiv zabrinutost zbog životnog standarda.
Kada je riječ o rešenju problema visokih cijena, najviše građana (63,2%) smatra da bi problem trebalo rješavati regulacijom cijena. Drugi najčešći odgovor bio je veća konkurencija među trgovinskim lancima, što je navelo 19,1% ispitanika. 9,2% smatra da bi povećanje plata i penzija moglo pomoći, dok 8,5% predlaže druga rešenja.
Kao najviše poskupljene proizvode građani su naveli meso (41,8%), zatim voće i povrće (25,8%), higijenske proizvode (18,4%) i mliječne proizvode (14%).
Što se tiče ekonomskog položaja građana i građanki Crne Gore, 48,2 odsto građana smatra da je on veoma loš, dok 43 odsto smatra da je loš. 8,5 odsto misli da je prosječan. Ovi podaci ukazuju na pesimistički pogled na trenutnu ekonomsku situaciju u zemlji.
I na kraju, na pitanje da li bi željeli da vide više inicijativa poput ove, 92,5% ispitanika odgovorilo je sa “da”.
Ovi rezultati ukazuju na to da je bojkot kupovine 31. januara samo jedan u nizu načina na koje građani Crne Gore pokušavaju da skrenu pažnju na ozbiljne ekonomske izazove sa kojima se suočavaju. Veća podrška ovim akcijama i želja za dodatnim inicijativama jasno pokazuju da postoji velika volja za promjenama i borbom za bolji životni standard.