1.9 C
Podgorica
Nedjelja, 22 Decembra, 2024
spot_img

Ruka pomoći stigla do hrama SPC u dalekoj Argentini

Izvor:pobjeda

Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović je prošle nedjelje u emisiji na Javnom servisu rekao da je zamoren slučajem CEDIS-a, kojim je donedavno upravljao kadar Demokrata Vladimir Čađenović.

Ministar je tada najavio i da će kontrolisati sve donacije koje daju energetske kompanije.

Kompanija koja je godinama važila za stabilnu i dobrostojeću, kada je riječ o finansijskom poslovanju je, prema podacima sa zvaničnog sajta, sponzorisala i donirala značajna sredstva obrazovnim i zdravstvenim ustanovama, sportskim udruženjima…

Međutim, stabilne godine su izgleda postale prošlost, prema izjavama ministra Mujovića, ali i prema nalazima Državne revizorske institucije koja je za 2022. godinu dala duplo negativno mišljenje.

Prema nalazu revizora, ova kompanija je na kraju 2022. godine iskazala gubitak od 11,76 miliona eura, odnosno 11,68 miliona nakon oporezivanja. Prihodi su iznosili 121,41 milion, a rashodi 133,17 miliona eura, od kojih se skoro četvrtina odnosi na zarade, naknade i ostala lična primanja, za šta su isplaćena ukupno 31,04 miliona eura.

Osim toga, mjesečno su, u prosjeku, po ugovoru o djelu angažovali 132 lica, od kojih su neka bila raspoređena i na sistematizovana radna mjesta, za šta je potrošeno 835,8 hiljada eura.

U međuvremenu, prekinuto je sponzorstvo Rukometnom savezu Crne Gore. Nedavno su iz CEDIS-a, na pitanje TVE zašto to državno preduzeće ne sponzoriše „lavove“, kazali da su kriterijumi od presudnog značaja – originalnost i posebnost.

Za razliku od rukometa, SPC je posljednjih godina iskazala posebnost i originalnost. Tokom gubitničke CEDIS-ove godine kada su imali manjak novca, ali i duplo negativno mišljenje DRI, više donacija je dato toj vjerskoj instituciji.

Prema CEDIS-ovom pravilniku za dodjelu sponzorstava, donacija i pomoći i stipendija, od 18. decembra 2020. godine na koji se pozivaju u odlukama za donacije, u članu tri se navodi da se sponzorstva, donacije i pomoći ne dodjeljuju političkim organizacijama, onima koji promovišu bilo kakvu diskriminaciju, za događaje uvredljive za javni moral…

U posljednjem stavu tog člana piše da se finansijska sredstva ne izdvajaju za aktivnosti koje se odnose na propovijedanje ili zagovaranje određene religije.

Aktivnosti na sanaciji, opremi, novim konacima, jednoj vjerskoj zajednici se mogu smatrati zagovaranjem određene religije.

Tako je 2021. godine CEDIS, prema dostupnim dokumentima, dodijelio 500 eura Manastiru Ždrebaonik za izgradnju objekta za čuvanje organskog ljekovitog bilja, a 1.500 eura Manastiru Duga za izgradnju konaka.

I naredne 2022. godine je SPC dobijala donacije za opremanje, pomoć u obnovi…

Odbor za obnovu hrama dinastije Petrović Njegoš je dobio 2.000 eura. Pretragom na internetu redakcija nije uspjela da utvrdi o kakvom je odboru riječ, u kojem gradu se nalazi taj hram i sl… Predsjednik tog odbora je, prema dokumentu CEDIS-ove donacije, izvjesni Dušan Miljanić na čiji je lični žiro račun i uplaćen taj novac.

CEDIS je te godine pomogao i u obnovi Manastira Duljevo sa 4.990 eura, što je i najveća donacija prema dostupnim dokumentima.

Nešto manje je dobila Mitropolija crnogorsko- primorska – 4.000 eura za podršku u izgradnji Hrama Svete Trojice u Rezistenciji, Argentina.

Sredstva su uplaćena na žiro račun MCP ZS Eparhije buenosajreske i južno-centralnoameričke. Tako je CEDIS pomogao da se i u dalekim zemljama obnavljaju hramovi koje patronira SPC.

Manastir Sv. Proroka Ilije na Volujici je dobio za obnovu 1.000 eura, a isti iznos je dat Crkvenom odboru Crkve Svetog Nikole u selu Seoštica za pomoć i obnovu i završetak radova na samoj crkvi.

Za istu namjenu je Ćeliji Piperskoj donirano 2.500 eura, a te godine je ponovo dat novac za Manastir Duga, ovoga puta za pomoć u opremanju novog konaka.

Arhijerejski protoprezviterijet hercegnovski je donacijom CEDIS-a pomognut u adaptaciji i sanaciji doma na Toploj. Najmanji iznos, 700 eura je donirano Vasovoj crkvi Nožica iz Podgorice – za pomoć u saniranju.

Iz CEDIS-a Pobjedi nije odgovoreno na pitanja koliko je novca ukupno dodijeljeno SPC; zbog čega je taj novac izdvajan, na osnovu kojih propozicija i odluka. Redakcija je pitala i da li su druge vjerske zajednice dobijale donacije, ukoliko jesu, koje i koliko.

Pobjeda je novo rukovodstvo pitala i da li će CEDIS nastaviti da se reklamira na neregistrovanom portalu IN4S, do stupanja na snagu novog zakona o medijima koji će takvu vrstu reklamiranja zabraniti?

Sa tog portala se često šire dezinformacije i govor mržnje, te objavljuju uvredljive tekstove.

Centar za građansko obrazovaje (CGO) je 2022. godine saopštio da CEDIS, ali i Elektroprivreda Crne Gore imaju potpisane ugovore sa neregistrovanim portalom IN4S. EPCG, kako su precizirali, od 1. novembra 2021. uplaćuje 600 eura bez PDV-a mjesečno IN4S-u za objavu banera, a CEDIS od 2. marta 2022. mjesečno uplaćuje 338 eura sa PDV-om (280 eura bez) portalu IN4S za slične usluge.

Oni su tada pozvali kadar Demokrata u tim javnim preduzećima – Nikolu Rovčanina (EPCG) i Vladimira Čađenovića (CEDIS), koji su potpisali te ugovore da ih raskinu, jer javni novac dodjeljuju portalu koji nije registrovan u skladu za crnogorskim zakonima, a često krši i Kodeks novinara Crne Gore.

Tadašnji Zakon o medijima je propisivao da se javni sektor ne može oglašavati u medijima koji nijesu objavili impresum i nemaju podatke o pravnim i fizičkim licima koja neposredno ili posredno imaju više od pet odsto udjela u osnivačkom kapitalu medija…

Na stranici IN4S je objavljen nepotpun impresum, kao glavni urednik je potpisan Feliks Savijola, a adresa je Calle Lamparilla 110 e, San Ignacio, Havana, Kuba. Međutim, u javnosti je kao glavni urednik tog portala prepoznat Gojko Raičević, iako njegovog imena nema u impresumu. On se može naći kao jedan od osnivača NVO IN4S, zajedno sa rektorom Univerziteta Crne Gore dr Vladimirom Božovićem. Podaci o vlasniku samog domena su skriveni uslugom zaštite privatnosti.

Ministarstvo kulture i medija je i tada Pobjedi kazalo da je neprihvatljivo da organi javnog sektora, javne ustanove i privredna društva u državnom vlasništvu zakupljuju medijski prostor ili uplaćuju donacije onim medijima koji nijesu upisani u evidenciju.

VIJESTIRuka pomoći stigla do hrama SPC u dalekoj Argentini
Posljednje vijesti
spot_img

DRUŠTVO

Međuetnički odnosi u Crnoj Gori dobri samo za polovinu građana

Skoro polovine građana, 47,2 odsto, smatra da su međuetnički odnosi u Crnoj Gori pozitivni dok značajan dio njih, 39,8 odsto, međuetničke odnose ocjenjuje kao...

Više od hiljadu studenata iz Crne Gore podržalo studente u Srbiji

Više od 1.000 crnogorskih kolega/inica podržalo je studente i studentkinje u Srbiji koji su stupili u blokade svih državnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu...

Prijestonica i crnogorska porodica iz Berlina organizuju humanitarnu akciju

Praznici su vrijeme zajedništva, ljubavi i podrške i zato Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija i Centar za kulturu sa zadovoljstvom najavljuju da će manifestacija „Novogodišnja...

Na teritoriji više gradova zaplijenjeno preko 35.000 komada pirotehničkih sredstava namijenjeno ilegalnoj prodaji

Policijski službenici regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug" su u nastavku sveobuhvatne akcije ,,Petarda" koja se sprovodi na nacionalnom nivou, u Tivtu, Ulcinju i Kotoru zaplijenili...
Ne propustite