Tek što je prošlo tri i po mjeseca od formiranja Vlade Crne Gore na čijem čelu je Driatn Abazović, a poslanici crnogorskog parlamenta trebalo bi na današnjoj vanrednoj sjednici da se izjasne o prijedlogu za izglasavanje nepovjerenja Vladi. Početak sjednice zakazan je za 11 sati.
Prijedlog je iniciralo 36 poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Liberalne partije, Socijaldemokrata, Socijaldemokratske partije (SDP) i Demokratske unije Albanaca.
“Vlada Crne Gore je imala prioritetni zadatak da stvori pretpostavke kako bi se, na temelju reformi pravosudnog sistema i jačanja vladavine prava, intenzivirao proces evropske integracije Crne Gore. Prioritet je bio konsolidovanje ekonomskih prilika u zemlji i reorganizovanje sistema zdravstvene zaštite u uslovima trajuće pandemije koronavirusa”, navodi se u prijedlogu da se glasa o nepovjerenju Vladi.
Ocjenjuje se da su konkretni rezultati u realizaciji prioriteta izostali i da su stanje crnogorske ekonomije i epidemiološka situacija u državi dodatno pogoršani.
“Uprkos nikad snažnijoj podršci evropskih partnera i širokom društveno-političkom konsenzusu o neophodnosti što skorijeg pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji, dalji nastavak ovog procesa doveden je u pitanje”, kaže se u obrazloženju.
U obrazloženju se ističe da je premijer Dritan Abazović, ignorišući stavove najznačajnijih naučnih ustanova u zemlji, uključujući Crnogorsku akademiju nauka umjetnosti, i istaknutih stručnjaka i organizacija civlinog društva, svjesno zanemarujući potencijalne posljedice takvog postupanja na ukupne prilike u Crnoj Gori, u prvi plan stavio pitanje odnosa sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
Predlagači inicijative naglašavaju da ne spore potrebu da se to izuzetno osjetljivo pitanje riješi na način koji bi bio u potpunosti prilagođen pravnom sistemu Crne Gore, uz uvažavanje najboljih evropskih praksi u ovoj oblasti.
“Ali smatramo da je, zbog državno neodgovornog ponašanja Dritana Abazovića, koje za posljedicu ima podizanje tenzija u društvu i potencijalno nenadoknadivi gubitak vremena potrebnog za kvalitetno ispunjavanje obaveza iz naše evropske agende, Vlada izgubila legitimet”, piše u obrazloženju.
Predlagači ističu da inicijativu o izglasavanju nepovjerenja Vladi predlažu u namjeri da zaštite vitalne državne interese Crne Gore i da se sačuva šansa da država ubrzano krene putem evropske integracije.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević je sinoć poručio da ta partija neće odustati od inicijative za izglasvanje nepovjerenja Vladi. Demokrate su saopštile da će na osnovu rasprave u Skupštini, stavova svih aktera i ukupne atmosfere i argumentacije donijeti konačnu odluku u vezi sa izglasavanjem nepovjerenja 43. Vladi Crne Gore.
Predsjedništvo i Izvršni odbor Ujedinjene juče su poručili da su jednoglasno za obaranje ove Vlade.
Predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić je kazao da je trenutna Vlada već pala, jer je u Skupštini većina protiv nje, s obzirom na to da su pred poslanicima dvije inicijative o nepovjerenju.
Mandić je istakao da je politika djelatnost u kojoj je sasvim normalno da se sve promijeni za pet minuta, pa ne bi čudilo da tako bude i ovoga puta, te da se sve može promjeniti danas do 12 sati.
Premijer Abazović je rekao da će danas na sjednici Skupštine saopštiti zanimljive činjenice.