13.9 C
Podgorica
Utorak, 25 Marta, 2025
spot_img

Osnivanje Crnogorskog centra u New Yorku: Čuvanje identiteta i tradicije

Crnogorski centar u New Yorku biće mjesto gdje će se s generacije na generaciju njegovati crnogorski identitet, jezik i kultura. Ovaj značajni poduhvat okuplja iseljenike i prijatelje Crne Gore s ciljem očuvanja narodnih i vjerskih tradicija u dijaspori.

Podijeli:

Jedna od ključnih ličnosti koja podržava ovu inicijativu je Bosa Bulajić, istaknuta intelektualka sa dubokim korijenima u crnogorskoj i svjetskoj akademskoj zajednici. Rođena u Vilusima, Bosa je sestra Veljka Bulajića, jednog od najpoznatijih jugoslovenskih režisera, autora kultnog filma Bitka na Neretvi. Odrasla je u Sarajevu, a njen otac Miljko Bulajić bio je prisiljen da napusti Crnu Goru nakon okupacije 1918. godine.

Nakon školovanja u Sarajevu i Beogradu, Bosa je stekla doktorat na Slavističkoj katedri prestižnog New York University, pod mentorstvom Borisa Unbegauma, osnivača Oxford Slavonic Papers. Kroz svoju akademsku karijeru bila je profesor ruske kulture i civilizacije na istom univerzitetu, te osnivač i direktor „The Great Artists Series“, gdje je ostvarila saradnju sa velikanima poput Arthura Millera, Zubina Mehte, Elije Kazana i Miloša Formana. Njena uloga u poslovnim odnosima između američkih kompanija i bivšeg Sovjetskog Saveza bila je izuzetno značajna.

Pored akademskog i kulturnog rada, Bosa Bulajić je i autorka romana Lion’s Rib (Rebro Lava), u kojem obrađuje temu okupacije Crne Gore. Iako roman još nije objavljen, planirano je da izađe 2026. godine.

Danas, u 93. godini života, Bosa ostaje posvećena crnogorskom identitetu i tradiciji. Njeno pozdravno pismo, upućeno Mitropolitu Crnogorske Pravoslavne Crkve Borisu, bivšem ambasadoru Željku Stamatoviću i okupljenima na skupu u New Yorku, odražava njenu duboku povezanost sa crnogorskim narodom i vjerom.

U pismu, Bosa izražava žaljenje što ne može lično prisustvovati ovom značajnom događaju, ali naglašava neizmjernu važnost osnivanja crnogorske pravoslavne opštine i centra u New Yorku. Ističe istorijsku ulogu Crnogorske Pravoslavne Crkve kao stuba crnogorskog etosa i njenog zajedništva sa narodom kroz vjekovne borbe za slobodu i očuvanje identiteta.

„Crnogorska pravoslavna opština i crnogorski centar u New Yorku biće mjesto gdje će se s generacije na generaciju gajiti svoj identitet, očuvati svoji moralni principi i svoj crnogorski jezik,“ naglašava Bosa u svom pismu.

Na kraju poruke, ona upućuje želje za sreću i uspjeh u osnivanju ovog centra, uz poziv crnogorskoj dijaspori u drugim krajevima svijeta da slijede ovaj primjer i pronađu način da se organizuju.

Osnivanje Crnogorskog centra u New Yorku predstavlja još jedan važan korak ka očuvanju crnogorskog identiteta u dijaspori, te doprinos jačanju veza između crnogorskog naroda širom svijeta.

Podijeli:

Najnovije

spot_img
spot_img

Popularno

Povezane vijesti

guest
Nadimak korisnika
Vaša email adresa

0 Komentara
Najstarije
Najnovije Najvise glasova
Inline Feedbacks
Pogledas sve komentare
spot_img
spot_img

Najnovije