Predstavništvo UNICEF-a u Crnoj Gori i Delegacija Evropske unije (EU) obezbijedili su 221 tablet računar za djecu predškolskog uzrasta sa posebnim obrazovnim potrebama.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) saopšteno je da je donacija uručena danas.
“Predstavništvo UNICEF-a obezbijedilo je 221 tablet koji će poslužiti kao neophodno tehnološko sredstvo za korišćenje Cboard aplikacije za razvoj komunikacije i sticanje znanja, kao i drugih korisnih aplikacija koje su osmišljene i podržane od UNICEF-a, uz finansijsku podršku EU”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da program razvojno-inkluzivne i integrisane podrške „Kvalitetno obrazovanje za svu djecu Crne Gore“ promoviše važnost rane komunikacije, obrazovanja i socijalne inkluzije djece sa smetnjama u razvoju, razvija i unapređuje komunikaciju korišćenjem sredstava asistivne tehnologije.
Programom koordinira Zavod za školstvo, sprovodi se u saradnji sa UNICEF-om, a implementira se kroz zajednički projekat MPNI, UNICEF-a i Delegacije EU.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović je, na uručivanju donacije, kazala da događaj predstavlja važan korak ka tome da obrazovanje postane pristupačno i prilagođeno svakom djetetu, bez obzira na njihove specifične potrebe.
“Uz podršku UNICEF-a, stvorili smo tehnološke i pedagoške uslove koji omogućavaju djeci sa smetnjama u razvoju da ravnopravno učestvuju u obrazovnom procesu i razvijaju svoje potencijale”, rekla je Jakšić Stojanović.
Ona je zahvalila Delegaciji EU na njihovom angažmanu i posvećenosti, navodeći da je njihova podrška od suštinskog značaja za ostvarivanje zajedničkih ciljeva inkluzivnog obrazovanja.
“Posebno zahvaljujem Zavodu za školstvo, stručnim saradnicima, vaspitačima i svim učesnicima obuka, čiji je rad ključan u implementaciji ovog programa u svim predškolskim ustanovama Crne Gore”, rekla je Jakšić Stojanović.
Predstavnica Delegacije EU Liselot Isakson istakla je da obrazovne politike treba da uzmu u obzir različitosti i da svoj djeci omoguće da budu uspješna u obrazovanju i razviju svoj puni potencijal, u skladu sa njihovim specifičnim obrazovnim potrebama.
Ona je istakla da su donirani tableti i Cboard aplikacije dobar pokazatelj kako se tehnologije mogu koristiti za promociju inkluzije na način što će svima koji su uključeni u proces obrazovanja pomoći da razumiju i da budu razumljivi, kao i da će EU vrlo rado podržati tu inicijativu.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servadei je kazao da je ovo odličan primjer kako nove tehnologije mogu da doprinesu kvalitetnom inkluzivnom obrazovanju svakog djeteta.
On je istakao da će UNICEF nastaviti da podržava reformu obrazovnog sistema, kako bi se više takvih praksi sprovelo u budućnosti.
Direktorica Zavoda za školstvo Raba Hodžić kazala je da aktivnosti Zavoda obuhvataju obuku vaspitača i stručnih saradnika, kao i brojne obuke za uprave škola, učitelje, nastavnike i pripravnike za primjenu inkluzivnih praksi u svakodnevnom radu.
Koordinatorka projekta Anita Marić naglasila je da se programom promoviše važnost rane komunikacije, obrazovanja i socijalne inkluzije djece sa smetnjama u razvoju, stiču uslovi za razvoj i unapređenje komunikacije korišćenjem sredstava asistivne tehnologije.