Stotine sirijskih izbjeglica okupilo se danas na dva granična prelaza u južnoj Turskoj, iščekujući povratak kući nakon pada vlade predsjednika Bašara el Asada.
Mnogi su jutros stigli do graničnih kapija Cilvegozu i Oncupinar, zaogrnuti ćebadima i kaputima.
Neki su kampovali pored barijera graničnog prelaza, grijući se na improvizovanoj vatri.
Među onima koji su čekali u Cilvegozu bio je 28-godišnji Muhamed Zin koji je uzbuđen zbog mogućnosti povratka u domovinu.
Pobjegao je iz Damaska 2016. i živi i radi u Istanbulu.
“Asad je nas ubijao. Sada ću se vratiti u Siriju. Hvala Bogu, rat je završen”, rekao je on.
Sir Ali, koji je napustio Damask prije šest godina, radio je u obližnjem gradu Gaziantep da bi izdržavao svoju majku i braću i sestre kod kuće.
“Veoma smo srećni, veoma srećni. Ne samo ja, već svi, svi mi Sirijci smo veoma srećni. Svi će se vratiti, niko neće ostati ovdje. Svi će otići svojim porodicama”, rekao je Ali.
Turski zvaničnici nijesu rekli koliko se Sirijaca vratilo od Asadovog pada.
Vlasti su postavile kontrolni punkt na pet kilometara od Cilvegozua, dozvoljavajući samo Sirijcima sa adekvatnom dokumentacijom da dođu do granične kapije, javila je televizija HaberTurk.
Asadov pad obradovao je i sirijske izbjeglice u Turskoj, a mnogi su izašli na ulice Istanbula i drugih gradova da proslave.
Sirijci su u nedjelju uklonili i zastavu sirijske vlade sa sirijskog konzulata u Istanbulu, zamijenivši je zastavom opozicije.
Turska je raširenih ruku dočekala sirijske izbjeglice u prvim godinama sirijskog građanskog rata koji je izbio 2011. godine, postavši domaćin najvećem broju izbjeglica na svijetu.
Ankara je vjerovala da će se sukob brzo okončati i da će priliv izbjeglica biti kratkotrajan.
Ali kada se Turska suočila sa ekonomskim izazovima, vlada predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana bila je primorana da traži načine da obezbijedi dobrovoljnu repatrijaciju Sirijaca.
Turski zvaničnici se sada nadaju da će se značajan broj Sirijaca dobrovoljno vratiti u Siriju.
“Nastavićemo sa našim naporima da obezbijedimo siguran i dobrovoljan povratak Sirijaca i da obnovimo zemlju”, rekao je danas turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan.
Stotine raseljenih Sirijaca danas se vraćaju u Siriju i iz Libana.
Sami Abdel-Latif, građevinski radnik i izbjeglica iz Hame koji je krenuo u Siriju, rekao je da, iako je budućnost Sirije još neizvjesna, “sve je bolje od Bašara”.
On je rekao da je u početku očekivao haos, ali da će se na kraju situacija smiriti.
“Pogledajte sada Alep” dodao je on govoreći o gradu koji su opozicione snage preuzele prije nedjelju dana, a gdje se život nastavio manje-više normalno.
Latif je takođe rekao da se nada da će sada u Siriji biti mnogo posla na obnovi.