Amerikanci danas izlaze na 60. predsjedničke izbore u svojoj istoriji, a cijeli svijet čeka njihov neizvjestan ishod koji će uticati na niz globalnih sukoba i kriza. Istovremeno se bira i novi saziv Kongresa i trećina Senata.
07:23 Zašto baš utorak u novembru?
Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsjednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedjeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je odabir snovembra omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na birališta nakon jesenje sjetve i prije zime. A pošto je nedjelja bila božji, a srijeda sajmišni dan, izbor je pao na utorak.
07:00 Neizvjesna utrka
Američki birači su gotovo rovovski podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trampa i demokratkinje Kamale Haris, a ankete pokazuju neizvjesnu trku.
Tramp, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tokom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko sedmica nakon što ga je porota u Njujorku New Yorku proglasila krivim zbog krivotvorenja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za kazneno djelo.
Haris je u julu neočekivano postala kandidatkinja svoje stranke i time dobila priliku da postane prva američka predsjednica, nakon što je aktuelni predsjednik Džo Bajden odustao od trke poslije lošeg nastupa u debati i pritiska stranke da se povuče.
Ankete pokazuju da je dvoje kandidata izjednačeno na nacionalnom nivou, ali i u ‘prevrtljivim’ saveznim državama, tzv. swing states.
Ove godine ih je sedam – Pensilvanija, (19 elektora), Džordžija i Sjeverna Karolina (po 16), Mičigan (15), Arizona (11), Viskonsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke greške.
Po većini američkih medija, Haris ima dosad gotovo sigurnih 226 elektora, a Tramp 219.
Više od 77 miliona Amerikanaca već je dalo svoj glas, no izborni dan pokazaće čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na birališta.
Pobijedi li u sve tri neizvjesne države tzv. radničkog Pojasa rđe (Rust Belt), Pensilvaniji, Mičiganu i Viskonsinu, Kamala Haris postaće predsjednica, tvrde analitičari.
Izgubi li neku od njih, moraće to nadoknaditi osvajanjem jedne iz tzv. Sunčanog pojasa (Sun Belt) Džordžije, Sjeverne Karoline ili Arizone u kojima je Tramp u neznatnoj prednosti po anketama. Izugbi li, pak, najveću od njih Pensilvaniju, moraće čak osvojiti dvije. Mnogi zbog toga upravo tu saveznu državu smatraju ključnom za oboje kandidata.