Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao “zaista istorijsko”.
Malarija je stara koliko i egipatska civilizacija, ali bolest koja je mučila još faraone sada pripada istoriji, rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus, prenosi BBC.
Egipatske vlasti pokrenule su prve napore na suzbijanju smrtonosne zarazne bolesti koju prenose komarci prije skoro 100 godina.
Sertifikacija da je bolest iskorijenjena se dodjeljuje kada država dokaže da je lanac prenosa prekinut u najmanje tri prethodne godine.
U saopštenju SZO je pohvalila egipatsku vladu i narod za napore koje su uložili da “okončaju bolest koja je prisutna u zemlji od davnina“.
Navodi se da je Egipat treća zemlja koja je sertifikovana u regionu istočnog Mediterana, poslije Ujedinjenih Arapskih Emirata i Maroka.
U saopštenju se ističe da je sertifikacija samo „početak nove faze“ i Egipat se poziva da bude na oprezu kako se bolest ne bi vratila.
Da bi dobila konačan sertifikat SZO, država mora pokazati kapacitet da spriječi ponovno uspostavljanje prenosa bolesti.
Malarija usmrti najmanje 600.000 godišnje, a skoro svi slučajevi se bilježe u Africi.