Iako je ostavka Putinovog savjetnika Anatolija Čubajsa podigla prašinu na međunarodnom nivou, to nije prvi slučaj da je neki ugledni ruski državljanin napustio svoju poziciju nakon početka invazije na Ukrajinu.
Čubajs (66), dugogodišnji pripadnik užeg kruga predsjednika Vladimira Putina, odstupio je sa svog položaja zbog invazije na Ukrajinu te napustio zemlju i ne namjerava se vratiti. Bio je na visokim političkim pozicijama gotovo tri decenije. Bio je poseban Putinov izaslanik za održivi razvoj i klimatske promjene te jedan od glavnih arhitekata ekonomskih reformi Borisa Jeljcina iz 1990-ih.
No, on nije jedini. Nakon napada na Ukrajinu, mnogi ugledni ruski građani dali su ostavke u državnim institucijama i firmama. Napuštanje pozicija pogotovo je postalo istaknuto nakon što je Putin za sve one koji se protive njegovoj politici rekao da su “ološ i izdajice”, piše AP.
Arkadij Dvorkovič
Arkadij Dvorkovič je nekada bio potpredsjednik ruske vlade, a trenutno obavlja funkciju predsjednik Međunarodne šahovske federacije (FIDE). Dana 14. marta se za časopis Mother Jones negativno osvrnuo na rat s Ukrajinom nakon čega je naišao na kritiku vladajuće stranke Kremlja.
“Ratovi su najgore stvari s kojima se čovjek može suočiti u životu. Bilo kakav rat, bilo gdje. U ratu se ne gube samo životi, gube se nade i težnje, uništavaju odnosi. To uključuje i ovaj rat”, naveo je Dvorkovič.
Dodao je da je FIDE “pazila da nema službenih šahovskih aktivnosti u Rusiji ili Bjelorusiji, te da igračima nije dopušteno predstavljati Rusiju ili Bjelorusiju na službenim ili rangiranim događajima dok se rat ne završi i ne vrate ukrajinski takmičari”.
Naime, FIDE je vrhunskom ruskom šahisti na šest mjeseci zabranila učestvovanje u njenim turnirima jer je dao podršku Putinu i invaziji.
Dva dana nakon Dvorkovičevih komentara, najviši zvaničnik vladajuće ruske stranke zatražio je njegovu smjenu s mjesta predsjednika Zaklade Skolkovo. Prošle sedmice fondacija je izvijestila da je Dvorkovič odlučio da podnese ostavku.
Lilia Gildejeva
Lilia Gildejeva bila je dugogodišnja voditeljka na ruskom kanalu NTV koji finansira država, a nedavno je dala otkaz i napustila Rusiju. Ove sedmice je izjavila za The Insider da je odlučila “završiti sa svime” još prvog dana invazije, 24. februara.
“Imala sam nervni slom. Nekoliko dana nijesam mogla doći k sebi. Odmah sam odlučila da ne želim više raditi”, rekla je Gildejeva.
Novinarka je navela da vlasti strogo kontrolišu izvještavanje na državnim TV kanalima te da urednici primaju naredbe od zvaničnika vlade. Priznala je da je to polsušala još od 2014. kada je Rusija anektirala Krim i počela podržavati separatističku pobunu u Ukrajini.
“Kada postepeno popuštate, ne primjećujete koliko ste duboko pali. I u jednom trenutku se suočite sa svim događajima koji su vodili do 24. februara”, kazala je novinarka.
Zhana Agalakova
Zhana Agalakova bila je novinarka državnog Kanala 1, provela je tamo više od 20 godina. Prvo je radila kao voditeljka, a zatim kao dopisnica u Parizu, Njujorku i drugim zapadnim zemljama.
Vijesti o tome da je Agalakova dala otkaz došle su u javnost tri sedmice nakon invazije. Ove sedmice održala je konferenciju za novinare u Parizu na kojoj je potvrdila izvještaje i objasnila svoju odluku.
“Došli smo do tačke kada na TV-u, u vijestima, vidimo priču samo jedne osobe ili grupe ljudi oko nje. Sve što vidimo su ono što prikazuju vlasti. U našim vijestima, mi nemamo državu. U našim vijestima nemamo Rusiju”, rekla je Agalakova.
Novinarka je ispričala da je kao dopisnica morala izvještavati “samo o lošim stvarima koje se događaju u SAD-u”.
“U mojim reportažama nije bilo laži, ali tako propaganda i funkcionoše: uzmete vjerodostojne činjenice, pomiješate ih i nastane velika laž. Činjenice su istinite, ali njihova mješavina je propaganda”, rekla je.