Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je najbolji način da se oda počast preminulom ruskom opozicionom lideru Alekseju Navaljnom da se spriječi da predsjednik Rusije Vladimir Putin pobijedi na bojnom polju u Ukrajini.
U intervjuu za Ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa Stoltenberg je rekao da očekuje da SAD ostanu privržen NATO saveznik uprkos mogućnosti da se u Bijelu kuću vrati bivši predsjednik Donald Tramp koji je rekao da će ohrabriti Rusiju da napadne NATO saveznike koji ne plaćaju svoje račune.
Stolentberg je rekao da vojni uspjesi Rusije u Ukrajini posljednjih mjeseci i smrt Navaljnog “pokazuju da postoji hitna potreba da se podrži Ukrajina, djelimično kako bi se osiguralo da Rusija ne ostvari dalje dobitke, ali i da Ukrajina bude u stanju da oslobodi više teritorije”.
“I čvrsto vjerujem da je najbolji način da se oda počast Alekseju Navaljnom da se obezbijedi da predsjednik Putin ne pobijedi na bojnom polju, već da Ukrajina pobijedi”, rekao je generalni sekretar NATO-a.
On je rekao da je dobra vijest što su posljednjih dana došle najave o novoj pomoći Ukrajini – Švedska sa preko 600 miliona dolara dodatne podrške, a Kanada s preko 800 naprednih dronova.
“I ovo dolazi uz najavu Francuske i Njemačke prošle nedjelje, koja predstavlja milijarde dolara dodatne podrške”, rekao je Stoltenberg, dodajući da je “veoma dobrodošla” najava Japana o više od 100 miliona dolara dodatnih za razminiranje.
Po pitanju mogućnosti povratka Trampa u Bijelu kuću, Stoltenberg je rekao da su SAD “bile nepokolebljiv i posvećen NATO saveznik još od osnivanja alijanse 1949” i da su i republikanske i demokratske administracije uvijek podržavale NATO.
“I očekujem da će, bez obzira na ishod američkih izbora ove godine, SAD ostati privržen NATO saveznik jer je to u bezbjednosnom interesu SAD. SAD su sigurnije i jače sa više od 30 saveznika. To je nešto što Kina i Rusija uopšte nemaju. To je velika prednost za SAD”, rekao je Stoltenberg.
Generalni sekretar je rekao da kritike iz SAD nijesu uglavnom bile protiv NATO-a, već protiv NATO saveznika koji ne troše dovoljno na NATO.
“A dobra vijest je da smo sada objavili – prije samo nekoliko dana – nove brojke koje pokazuju da sve više saveznika ispunjava cilj NATO-a da troši dva odsto BDP-a na odbranu”, rekao je Stoltenberg.
Na pitanje kada će Ukrajina moći da koristi borbene avione F-16, Stoltenberg je rekao da to nije moguće reći.
On je ponovio da svi saveznici Ukrajine žele da avioni budu u Ukrajini što je prije moguće, ali je rekao da će efekat F-16 biti jači ako piloti budu dobro obučeni, a posade za održavanje i drugo osoblje za podršku dobro pripremljeni.
“Dakle, mislim da moramo da slušamo vojne stručnjake tačno kada ćemo biti spremni ili kada će saveznici biti spremni da počnu da šalju i isporučuju F-16”, rekao je on i dodao “Što prije to bolje”.
Ukrajina je tražila borbene avione F-16 američke proizvodnje kako bi mogla da se suprotstavi ruskoj vazdušnoj nadmoći.
SAD su u avgustu odobrile slanje F-16 u Ukrajinu iz Danske i Holandije čim se završi obuka pilota.
Na svakom savezniku će biti da odluči da li će isporučiti F-16 Ukrajini, a saveznici imaju različite politike, rekao je Stoltenberg.
Rat u Ukrajini je rat agresije i Ukrajina, prema Stoltenbergu, ima pravo na samoodbranu, uključujući i udare na legitimne ruske vojne ciljeve van Ukrajine.