22.9 C
Podgorica
Nedjelja, 20 Jula, 2025
spot_img

Šta je iranski nuklearni objekat Fordow?

Vjeruje se da je izgradnja objekta Fordow, koji su američki avioni bombrdirali, počela oko 2006. godine, a lokacija je postala operativna 2009. godine.

Podijeli:

ako su izraelske rakete pogodile Fordow 13. juna, postrojenje – za razliku od Natanza i Isfahana – nije pretrpjelo nikakvu stvarnu štetu, prema podacima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), organizacije Ujedinjenih naroda za nuklearnu zaštitu. Fordow je duboko pod zemljom i mnogo teže mu je pristupiti nego Natanzu.

Trump je posljednjih dana govorio da razmatra izraelske zahtjeve za pomoć u bombardiranju Fordowa, oružjem koje njegov bliskoistočni saveznik nema.

Zatim je dao rok od svije sedmice u kojem će, kako je rekao, odlučiti hoće li napasti Iran. U nedjelju je postalo jasno da je donio odluku. Njegov odgovor je: Da.

„FORDOW JE NESTAO“, pisalo je u objavi na društvenim mrežama koju je Trump podijelio na svojoj platformi Truth Social nakon napada.

Dakle, šta se zna o postrojenju Fordow i može li se ono uništiti?

Šta je nuklearno postrojenje Fordow?

Fordow je izgrađen kao vojni objekt za Korpus islamske revolucionarne garde. Nalazi se 30 kilometara sjeveroistočno od grada Qoma u sjeverozapadnom Iranu i navodno se nalazi stotinama metara unutar planine.

Iran je otkrio svoju prenamjenu u nuklearni objekt u pismu Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), globalnom nadzornom tijelu za nuklearnu energiju, 21. septembra 2009, nakon što je saznao da zapadne obavještajne službe već znaju za njega.

Nekoliko dana kasnije, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska javno su potvrdile da su zaista bile svjesne tajnog postrojenja za obogaćivanje goriva u Fordowu. Početkom 2009. prikupljeni su konačni obavještajni podaci da Iran pokušava instalirati 3.000 centrifuga na tom mjestu.

Fordow je jedini iranski objekt u kojem su inspektori IAEA-e pronašli čestice uranija pročišćene do gotovo nivoa čistoće nužne za nuklearno oružje. To se dogodilo tokom nenajavljene inspekcije 2023. godine.

IAEA je navela da je lokacija projektirana za smještaj do 2.976 centrifuga, što je tek dio kapaciteta za otprilike 50.000 u Natanzu, glavnom iranskom nuklearnom postrojenju, koje je Izrael napao istog dana kada je počeo zračne udare na Iran.

Je li Fordow uništen u američkom napadu u nedjelju?

Ne znamo iz nezavisnih izvora.

Dok Trump tvrdi da je objekat uništen, Iran je naveo da je oštećen samo površinski dio koji se “može obnoviti”.

IRNA, iranska službena novinska agencija, objavila je da stanovnici u blizini Fordowa “nisu osjetili nikakve posljedice velike eksplozije” nakon američkog napada.

Štab za upravljanje krizama u pokrajini Qom, gdje se nalazi Fordow, izdao je izjavu u kojoj se navodi da “nema opasnosti za stanovnike Qoma i okolnog područja”.

Ranije je Mahdi Mohammadi, savjetnik predsjednika iranskog parlamenta Mohammada Baghera Ghalibafa, rekao da je Iran premjestio svoju nuklearnu infrastrukturu iz Fordowa u iščekivanju napada.

“Lokacija je odavno evakuirana i nije pretrpjela nikakvu nepovratnu štetu u napadu”, napisao je Mohammadi u objavi na društvenim mrežama.

Šta se zna o nuklearnom razvoju u Fordowu?

Nakon što je postojanje lokacije Fordow postalo javno 2009. godine, SAD i Iran započeli su svoje prve direktne razgovore u 30 godina.

“Cilj ovih pregovora je da se postigne međusobno dogovoreno dugoročno sveobuhvatno rješenje koje bi osiguralo da će iranski nuklearni program biti isključivo mirnodopski”, izjavila je IAEA.

Iako je Iran u oktobru 2009. dostavio IAEA-i informacije o dizajnu Fordowa, odbio je dostaviti vremenski okvir za njegov dizajn, izgradnju i originalne namjene, rekavši da su te informacije izvan njegovih obaveza za izvještavanje prema sporazumu o zaštitnim mjerama s agencijom UN-a.

Dvije godine kasnije, u septembru 2011, tadašnji generalni direktor IAEA-e Yakiya Amano otkrio je da je Iran “instalirao centrifuge u Fordowu s navedenim ciljem” proizvodnje uranija obogaćenog do 20 posto.

Do marta 2012. Amano je izvijestio da se mjesečna proizvodnja uranija obogaćenog na 20 posto u Fordowu utrostručila jer su četiri kaskade centrifuga prvi put istovremeno počele s radom.

Obogaćivanje uranija je proces povećanja koncentracije izotopa uranija-235 u prirodnom uraniju, koji inače sadrži samo oko 0,7 posto U-235. Za izgradnju nuklearnog oružja, uranij mora biti obogaćen na otprilike 90 posto U-235. Nakon što se obogati do tih nivoa, uranij se smatra da je “nivoa kvalitete potrebne za izgradnju nuklearnog oružja”.

Godine 2015. Iran, Kina, Rusija, SAD, Francuska, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i Evropska unija potpisali su Zajednički sveobuhvatni akcijski plan (JCPOA). Sporazumom su uvedena stroga ograničenja na iranski nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija.

Godine 2015. godine se smatralo da je Iran u Fordowu imao instalirano 2.700 centrifuga.

Na šta je Iran pristao u okviru JCPOA-e?

Kako su pregovori o JCPOA-i napredovali, Iran je do januara 2014. zaustavio proizvodnju u Fordowu i nije tamo provodio “nikakve daljnje korake”, izvijestila je IAEA do kraja godine. Iran je također razrijedio svoje zalihe obogaćenog uranija na čistoću od pet posto.

JCPOA je zabranio obogaćivanje u Fordowu i dopustio samo mirnodopski razvoj nuklearne tehnologije u Iranu za proizvodnju energije u zamjenu za potpuno ukidanje sankcija.

Iran se složio da će se suzdržati od bilo kakvog obogaćivanja uranija i istraživanja obogaćivanja uranija u Fordowu 15 godina. Također se složio da tamo neće držati nikakav nuklearni materijal, već će umjesto toga “pretvoriti postrojenje Fordow u nuklearni i tehnološki centar i centar za fiziku”.

Nešto više od hiljadu centrifuga iz postrojenja smjelo je ostati tamo, a ostatak je premješten u Natanz – što je, prema navodima IAEA-e, učinjeno do januara 2017.

Postoje li zabrinutosti zbog tajnog razvoja nuklearnog programa u Fordowu?

Uprkos JCPOA-u, zabrinutost i nagađanja o objektu Fordow su se nastavili.

Iran je 2016. postavio ruski sistem protuzračne odbrane S-300 iznad objekta, što je ukazivalo na strah od direktnog zračnog napada na tu lokaciju.

Nakon što se američki predsjednik Donald Trump jednostrano povukao iz JCPOA-e 2018. godine, Iran se postepeno oslobađao njegovih ograničenja, iako su evropski partneri pokušavali spasiti sporazum.

Tokom nenajavljene inspekcije u januaru 2023. godine, IAEA je otkrila da je Iran spojio dva seta centrifuga u Fordowu, što mu je omogućilo obogaćivanje uranija do 60 posto čistoće, što je kršenje sporazuma o zaštitnim mjerama koji Teheran ima s UN-ovom agencijom.

“Iran je uveo značajnu promjenu u odnosu na objavljene informacije o dizajnu za postrojenje za obogaćivanje goriva Fordow (FFEP) bez da je unaprijed obavijestio agenciju. To je bilo suprotno iranskim obavezama prema sporazumu o zaštitnim mjerama”, rekao je Grossi.

IAEA je također izjavila da je u Fordowu pronašla čestice uranija obogaćene na 83,7 posto čistoće – blizu 90 posto obogaćivanja potrebnog za uranij koji je kvalitete da se koristi za nuklearno oružje.

“U postrojenju za obogaćivanje goriva Fordow pronašli smo čestice visoko obogaćenog uranija s nivoom obogaćenja znatno iznad nivoa obogaćenja koju je prijavio Iran”, rekao je Grossi 6. marta 2023.

Iran je to negirao. Dana 3. juna ove godine Iran je rekao IAEA-i da je “iscrpio sve svoje napore kako bi otkrio porijeklo takvih čestica na tim lokacijama. Prema opsežnim istragama i ispitivanjima, nadležne iranske sigurnosne vlasti nedavno su otkrile daljnje tragove koji potvrđuju da su u kontaminaciju tih lokacija uključene sabotaže i/ili zlonamjerna djela.”

Šta bi moglo uništiti objekt Fordow?

Opšteprihvaćeno mišljenje je da Izrael nema sredstava za prodiranje u objekat osim ako ne rasporedi jedinicu komandosa koja će ući unutra i fizički postaviti eksploziv – što je rizična operacija.

Postrojenje za obogaćivanje uranija Fordow smatra se mnogo težom metom od Natanza jer se nalazi unutar planine.

SAD, međutim, ima bombu koja bi teoretski mogla uništiti Fordow. Masivni razbijač bunkera teži 13.600 kg. Ako se dovoljan broj ovih bombi ispusti iz bombardera B-2, to bi moglo srušiti podzemne bunkere Fordowa.

Trumpova administracija potvrdila je da su bombarderi B-2 korišteni u nedjeljnom napadu. Međutim, SAD do sada nisu precizirao koje su bombe korištene.

Podijeli:

Najnovije

spot_img
spot_img

Popularno

Povezane vijesti

spot_img
spot_img

Najnovije