“Smatram da je svaka prilika za pregovore, posebno pod pokroviteljstvom SAD, pozitivan korak, isto kao što je svaka mogućnost za preduzimanje mjera u cilju ekonomskog razvoja takođe povoljna okolnost. Međutim, riječ je o procesu koji traje skoro dvije decenije i ujedno je opterećen mnoštvom poteškoća, koje su i dalje daleko od rješenja”, rekao je Klark za Glas Amerike.
Velike strane investicije katkad sa sobom donose, kako je Klark rekao, “političke repove”.
“Vrlo pažljivo pratim obrazac stranih investicije koje u Srbiju dolaze iz Rusije, Kine i još nekih zemalja. Pratim i političke posljedice tih ulaganja. Vjerujem da bi Vlada Kosova trebalo da vodi računa o tome i u sopstvenoj politici”, rekao je penzionisani američki general.
Upitan za ocjenu pristupa predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, često zvanog “politikom oslonca na četiri stuba” – Vašington, Brisel, Peking i Moskvu – Klark je rekao da “za Srbiju to možda izvodljivo samo ukoliko predsjednik Vučić putem svojih bezbjednosnih službi može da kontroliše uticaj stranih investitora”.
“Kada Rusija i Kina investiraju, one zauzvrat očekuju odredjeni politički ustupak. Takav pristup je problematičan i sa stanovišta Evropske unije”, dodao je.