Foto: Albanian post
List “Albanijan post” pozivajući se na diplomatske izvore, naveo je da se iza koordiniranog zahtjeva međunarodnih zvaničnika o odlaganju roka za preregistraciju vozila sa srpskih na RKS tablice stoji i zabrinjavajući obavještajni izvještaj Euleksa, o pojavljivanju srpske paravojne formacije na sjeveru Kosova.
Kako se u tekstu navodi ti podaci su podržani i iz obavještajnih krugova Kfora i predstavljeni su pred najvišim diplomatskim zvaničnicima.
“Ova paravojna formacija koja se pojavljuje kao ‘Brigada sjevera’ ima oko 300 dobro naoružanih pripadnika. Njihova starost je oko 30 godina i sada su počeli sa patroliranjem po određenim zonama. Patroliranje se uglavnom obavlja noću. Dio njih se smatra da nisu sa Kosova, da su došli iz Srbije, pa čak i iz Republike Srpske. Bez obzira što se čini da su neki od njih pod uticajem alkohola i drugih supstanci, sa taktičke strane se smatra da su izuzetno dobro vojno pripremljeni”, tvrdi Albanijan post.
Ko stoji iza srpske paravojne formacije na sjeveru?
Sve indikacije upućuju na kriminalnog bosa sa inicijalima M.R., koji ih kontroliše sa ski centra u Kolašinu. Međutim, na osnovu diplomatskih komentara izvještaja Euleksa, kretanje takve formacije ne bi bilo moguće bez prećutnog odobravanja zvaničnika Srbije.
Diplomatski izvori ističu zabrinutost zbog toga što su proruski elementi unutar državni struktura Srbije i ne samo, angažovani u funkciji eskalacije, sa krajnjim ciljem oružane konfrontacije. U slučaju da dođe do toga, takav rasplet će sigurno uključiti i snage NATO na Kosovu, piše na kraju teksta.
“Albanijan post” je prije pet dana ekskluzivno objavio tekst da dogovor “između Beograda i Prištine mora da se postigne do 24. februara”.
“U ovoj fazi Srbija ne mora da mijenja svoj Ustav. Isto tako, Priština treba da osnuje ZSO, ali bez promjene Ustava. Zajednica neće biti nevladina organizacija, ali za sada neće uspostaviti ni novi nivo moći. Ako se postigne dogovor, postoje finansijski paketi. Ako se ne postigne, „teška batina“ za ometajuću stranu. Hitnost dogovora je vezana za situaciju u Ukrajini“. Čak i ako dvije strane odbiju da postanu kooperativni partneri, međunarodna zajednica ima treći način da u drugačijem obliku postigne ono što trenutno traži kroz šatl diplomatiju”, pisalo je u tekstu.
“Albanijan post” je takođe nedavno objavio plan njemačkog kancelara Olafa Šolca i francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji, kako je pisao ovaj list, predviđa novu fazu dijaloga.
U 13 tačaka, sporazum predviđa ulazak Kosova u UN, bez priznanje, ali i bez protivljenja Srbije, a sve nakon potpisivanja sporazuma koji bi bio signal članica Evropske unije i Ujedinjenih nacija koje Kosovo nisu priznale da to učine.
Izvor: Albanian post