Nadležni organi Evropske unije pokreću i zvaničnu istragu poslovanja kineske veb-platforme za prodaju preko interneta “Temu”, zbog sumnje da krši Zakon o digitalnim uslugama.
Osnov za pokretanje istrage su pritužbe nekoliko zemalja članica da se na toj platformi prodaju falsifikovani proizvodi, prenosi RTS.
Pored toga, Evropska komisija je izrazila zabrinutost da “Temu” nema dovoljno snažne sisteme da spriječi da se suspendovani trgovci ponovo pojave na toj platformi.
Evropska unija pokreće formalni postupak protiv kineske veb-stranice za kupovinu “Temu”, zbog zabrinutosti da ne uspijeva da zaustavi prodaju ilegalnih proizvoda.
“Temu” bilježi gotovo munjevit rast – na platformi je u aprilu bilo registrovano 75 miliona korisnika iz zemalja EU, dok je u septembru porastao na 92 miliona.
Preko kineske platforme se prodaje bezmalo sve, od kozmetike do odeće, od namještaja do tehnologije, koji se iz Kine šalju direktno korisnicima.
Procjena je da ih je trenutno oko 100 miliona širom EU.
Povodi za pokretanje istrage
Nadležni organi Evropske unije ističu da postoji zabrinutost da “Temu” nema dovoljno snažne sisteme da zaustavi ponovnu pojavu “prethodno suspendovanih trgovaca”.
Naime, dešavalo se da se suspendovani trgovci tj. njihovi proizvodi ponovo pojavljuju na toj platformi svega nekoliko dana poslije uklanjanja iz ponude.
Visoki zvaničnik Evropske komisije rekao je da su vlasti širom Evrope izrazile zabrinutost zbog prodaje falsifikovanih artikala – farmaceutskih proizvoda, kozmetike i igračaka, naročito u Njemačkoj, Danskoj i Irskoj, gdje se i nalazi sjedište te kompanije u EU.
“Postoji osnovana sumnja da se ne radi dovoljno, bar ne na efikasan način, da se zaista spriječi prodaja nelegalnih proizvoda”, saopštio je zvaničnik Evropske komisije.
Sumnja se i da “Temu” nije uspostavio efikasne sisteme kontrole koji pregledaju, nadgledaju i provjeravaju šta se dešava na njihovoj platformi.
Zabrinutost zbog “agresivne taktike prodaje”
Komisija je takođe zabrinuta zbog agresivne taktike prodaje na platformi sa “dizajnom koji izaziva zavisnost”, koji uključuje “nagrade slične igrici”, sa slabim sistemima za “ublažavanje rizika koji proizlaze iz dizajna koji izaziva zavisnost”.
Zvaničnica Evropske komisije Margrete Vestager navela je da EU želi da se osigura da “Temu” poštuje DSA.
“Naročito želimo da budemo sigurni da proizvodi koji se prodaju na njihovoj platformi ispunjavaju standarde EU i da ne štete potrošačima”, poručila je Vestagerova.
Naglasila je, međutim, da je u ovoj fazi istrage riječ samo o sumnjama.
“To nisu zaključci, čak ni preliminarni“, rekla je zvaničnica Evropske komisije i dodala da je istraga osmišljena kako bi se utvrdilo da li postoji “sistemski“ problem ili ne.
Temu: Ozbiljno shvatamo svoje obaveze prema DSA
Kineska kompanija je saopštila da “Temu” ozbiljno shvata svoje obaveze prema DSA.
“Kontinuirano ulažemo u jačanje sistema usklađenosti i zaštitu interesa potrošača na našoj platformi. U potpunosti ćemo sarađivati sa regulatornim tijelima kako bismo podržali naš zajednički cilj, a to je bezbedno tržište, u koje potrošači imaju povjerenje”, navodi se u saopštenju.
Iz te kompanije najavljuju da će potpisati memorandum o razumijevanju koji se tiče prodaje falsifikovane robe na internetu, dobrovoljni sporazum čije potpisivanje je omogućila Komisija.
“Falsifikovanje proizvoda je izazov za čitavu industriju i verujemo da su zajednički napori od suštinskog značaja za unaprjeđenje naših zajedničkih ciljeva – zaštite potrošača i nosilaca prava“, naveo je portparol kineske kompanije.