14.9 C
Podgorica
Subota, 15 Marta, 2025
spot_img

Nesvakidašnja izjava kolumbijskog predsjednika: “Legalizujte kokain, nije gori od viskija”

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro izjavio je danas da kokain "nije ništa gori od viskija" i da je ilegalan samo zato što dolazi iz Latinske Amerike.

Podijeli:

– Kokain je ilegalan zato što se proizvodi u Latinskoj Americi, a ne zato što je lošiji od viskija. Naučnici su ovo analizirali. Kokain nije ništa gori od viskija – rekao je Petro na sednici Vlade, prenosi RFI.

On je istakao da bi globalna kokainska industrija mogla “lako da se demontira” ako bi droga bila legalizovana širom svijeta, prenosi Blic.rs.

– Ako želite mir, morate da rasformirate posao (trgovine drogom). Lako bi mogao da se demontira ako legalizuju kokain u svijetu. Prodavao bi se kao vino – rekao je kolumbijski predsjednik tokom šestočasovnog sastanka, koji je prvi put emitovan uživo.

Petro je takođe istakao da fentanil “ubija Amerikance i da se ne proizvodi u Kolumbiji”, misleći na opioid odgovoran za oko 75.000 smrtnih slučajeva u Sjedinjenim Američkim Državama godišnje, prema zvaničnim podacima, prenosi Blic.rs.

– Fentanil su kao farmaceutsku drogu stvorile sjevernoameričke multinacionalne kompanije, a oni koji su ga konzumirali postali su zavisnici – dodao je.

Od dolaska na vlast 2022. godine, Petro je pokušao da se pomiri sa svim naoružanim grupama koje se bave trgovinom drogom u pokušaju da okonča šest decenija sukoba, podsjeća francuski radio.

Kolumbija je najveći svjetski proizvođač i izvoznik kokaina, uglavnom u SAD i Evropu, i provela je decenije boreći se protiv trgovine drogom.

Proizvodnja kokaina u Kolumbiji dostigla je rekordan nivo u 2023. godini sa proizvedenih 2.600 tona što je rast od 53 odsto, prema Kancelariji UN za drogu i kriminal.

Podijeli:

Najnovije

spot_img
spot_img
spot_img

Popularno

Povezane vijesti

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije