6.9 C
Podgorica
Utorak, 18 Marta, 2025
spot_img

Dodik kod Orbana u Budimpešti

Podijeli:

Mađarski premijer Viktor Orban razgovarao je sa Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske u Bosni i Hercegovini, u karmelićanskom samostanu u Budimpešti.

Na sastanku se razgovaralo o integraciji Zapadnog Balkana u Evropsku uniju i o tome kako Mađarska, kao predsjedavajuća Savjeta EU, može da unaprijedi ovaj proces, obavijestio je Bertalan Havasi, premijerov šef za štampu.

Orban je objavio na društvenoj mreži X da je njegov sastanak sa Dodikom bio u službi produbljivanja stabilnosti Evropske unije.

“Stabilnost Zapadnog Balkana je od suštinskog značaja za EU. Umjesto predavanja i sankcija, mi vjerujemo u dijalog i saradnju. Moj sastanak sa predsjednikom Miloradom Dodikom danas je služilo toj svrsi”, napisao je premijer Mađarske na X-u.

Orban je jedan od glavnih saveznika proruskog predsjednika bosanskih Srba i jedan od rijetkih čelnika EU koji su se s njim spremni susresti. Takođe su pregovarali najmanje tri puta 2023. godine.

U januaru ove godine, Milorad Dodik je Ordenom zasluga za Republiku Srpsku nakon ruskog predsjednika Vladimira Putina, odlikovao i Viktora Orbana.

“Mađarski premijer Viktor Orban podržava Republiku Srpsku. Zahvalni smo mu jer nas prihvata kao realnog političkog aktera (…) Našli smo prijatelja kao nikad prije”, rekao je u januaru. Kazao je i da mađarski premijer pozdravlja nagradu koju će osobno primiti negdje u februaru u Banjoj Luci.

Ordenom za zasluge odlikovani su svi dosadašnji predsjednici Srbije, kao i poglavar Srpske pravoslavne crkve i petoro ljudi osuđenih za ratne zločine pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu, uključujući bivšeg lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića i zapovjednika bivše Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.

Viktor Orban je konačno dobio nagradu od Milorada Dodika u Banjaluci tek u aprilu umjesto u februaru. Dan ranije se u Sarajevu sastao sa članovima Vijeća ministara BiH i Predsjedništva BiH.

Mađarska vlada stavila je veto na sankcije EU protiv Milorada Dodika, kojeg su SAD i Britanija već sankcionirale zbog optužbi za korupciju i prijetnje stabilnosti i teritorijalnom integritetu zemlje.

Mađarska je do sada obećala oko 45 milijardi forinti pomoći bosanskim Srbima, od čega bi poljoprivrednici mogli da kupe poljoprivredne mašine i alate. To je dogovoreno još u decembru 2021. godine, kada je Milorad Dodik primio Viktora Orbana u privatnu posjetu u Laktašima kod Banjaluke.

Republika Srpska je već dobila dva kredita od mađarske državne Eximbanke – u ukupnom iznosu od oko 55 milijardi forinti – za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje dijela dugova.

Podijeli:

Najnovije

spot_img
spot_img
spot_img

Popularno

Povezane vijesti

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije