Sinoć je u Podgorici održan protest ispred zgrade MUP-a.
Građani revoltirani zbog sporog i neefikasnog postupanja policije prilikom masovnog ubistva na Cetinju, koje se dogodilo 1. januara, tražili su, između ostalog, ostavke čelnika bezbjednosnog sektora – prije svega ministra policije Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
Demokratska Crna Gora, čiji su Bečić i Šaranović visoki funkcioneri, objavila je saopštenje u kojem je iznijela tvrdnje da su građani manipulisani te da iza protesta stoje bivši crnogorski predsjednik Milo Đukanović te, kako je rečeno, “kriminalni klanovi”.
Ministar Šaranović je svoju odlučnost da ostane na funkciji objesnio tezom da za masakr na Cetinju ne postoji njegova ni subjektivna ni objektivna odgovornost.
Niko, dakle, nije kriv. Što da se radi: desilo se.
Demokratska Crna Gora nije uvijek bila tako široke ruke po pitanju odgovornosti policije, kao sada, kada su u pitanju funkcioneri te partije.
Recimo: u hitnom, ponoćnom saopštenju te partije povodom događaja na Belvederu, izdatom u kasne sate 4. septembra 2021, Demokrate su se MUP-u Crne Gore obratile prijetećim tonom.
U tom saopštenju rečeno je da “kompletno rukovodstvo bezbjednosnog sektora treba da podnese odgovornost ukoliko Uprava policije ne obezbijedi poštovanje osnovnih ljudskih prava i prava na slobodu vjeroispovijesti, te se ustoličenje mitopolita crnogorsko-primorskog Joanikija zbog ometanja vjerskog obreda ne održi na Cetinju”.
Zahtjev Demokrata je, dakle, bio da policija silom razbije blokadu na Belvederu. To je podrazumijevalo masovnu upotrebu sile i neminovno prolivanje krvi. U suprotnom, tražili su odgovornost “kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sektora”.
Dvanaest mrtvih na Cetinju, od čega dvoje djece, međutim, danas nisu razlog za pozivanje na odgovornost. Dvanaest mrtvih ne povlače “subjektivnu i objektivnu odgovornost”, koju je onomad povlačila inauguracija Mitropolita Joanikija.
Pitanje odgovornosti Šaranovića i Bečića za katastrofalno stanje u bezbjednosnom sektoru nema nikakve veze sa bilo čim etničkim i vjerskim.
Prvo. MUP je priznao da na Cetinju u trenutku zločina nije bilo dovoljno policajaca. Nije ih bilo ni u drugim gradovima. Ko je zadužen da obezbijedi prisustvo policije? Da nisu građani? Ili možda ipak Šaranović i Bečić?
Šaranović rukovodi sektorom koji već neko vrijeme ne može da obezbijedi sigurnost građana. I neće to moći ni narednih najmanje godinu dana. Da za to, kojim slučajem, nisu odgovorni građani?
Drugo. Kako je moguće da se Spajić, po sopstvenim riječima, osjeća odgovornim, a Bečić i Šaranović ne? Šaranović je, umjesto da snima sebe kako utrčava u – pustu – zgradu policije, prosto, trebao sjedjeti na onom presu na kojem je Spajić priznao odgovornost. To bi bio čestit početak.