Za gotovo 120 godina crnogorskog parlamentarizma mijenjali su se saziv i politički sistemi, načini zastupanja u Skupštini, ali je uloga najvećeg zakonodavnog doma ostajala ista, da zastupa i bude glas naroda, mjesto tolerancije i dogovora.
Aktuelna potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović kaže nam da oni koji sada sjede u Skupštinskim klupama mogu biti ponosni na usvojene zakone, ali ne i na međusobnu komunikaciju koja, kako ocijenjuje, nije na zavidnom nivou.
“Ima situacija kada se unižava dostojanstvo i parlamenta i dostojanstvo i integritet poslanika”, smatra Popović.
Da je posao poslanika ozbiljan i odgovoran, poručuje bivši poslanik i potpredsjednik Skupštine Predrag Popović.
“Vi ste dobili glas da bi zastupali te ljude koji su vas glasali, pa i ove druge koji vas nisu glasali. I tome morate pristupiti ozbiljno ako želite ozbiljno da se bavite politikom”, kazao je on.
Teško se, kaže Popović, može uporediti parlament nekad i sad.
“Zbog toga što je to vrijeme bilo bremenito mnogo ozbiljnim temama nego što je ovo današnje. Sticanje iskustava u takvim vremenima je prosto, ne možete ga naučiti”, dodao je Popović.
Koliko su se vremena promijenila od kada je na snazi bio jednopartijski sistem, svjedoči nam nekadašnji delegat Ncrnorske, ali i Skupštine bivše Jugoslavije, Jusuf Kalamperović.
Jednopartijski sistem, sjeća se Kalamperović, nije značio i jednoumlje.
“Ta Skupština je, po meni, bila priličenje demokratije i nisu se sve odluke donosile jednoglasno. Naprotiv. Bilo je glasanja, bilo je žestokih mimoilaženja, ali kultura je bila na vrlo visokom nivou”, tvrdi Kalamperović.
Pita se Kalamperović zbog čega danas svjedočimo verbalnim sukobima koji su često na ivici fizičkih obračuna, zbog čega je teško ostati u okvirima dozvoljenog dijaloga.
“Zašto toliko mržnje, toliko animoziteta? Je li to neiskustvo, je li to uzavrela mladalačka krv? Šta se to dešava? Nije prijatno gledati Skupštinu Crne Gore kao što je nekad bilo”, kaže Kalamperović.
Funkcije i skupštinski sazivi imaju rok trajanja, ono što ostaje je gorak ukus uvreda, stoga Predrag Popović mlađim kolegama poručuje:
“Nemoguće je da riječ u Skupštini ne ostavi nekog traga, ukoliko vi ne povučete neki potez. Ako ne kažete “Izvini, pogriješio sam”. Nije teško, a mnogo znači”, zaključio je Popović.