Na četvorosatnom sastanku lidera opozicionih partija, sa očekivanim mandatarom za sastav 44. vlade Milojkom Spajićem i liderom Demokrata Aleksom Bečićem, koji je sinoć održan u prostorijama Bošnjačke stranke, razmatrana je struktura buduće vlade i načelna podjela resora između potencijalnih partnera u budućoj vlasti.
Prema pouzdanim saznanjima Antene M, dogovor političkih lidera ( Ervin Ibrahimović, Nik Đeljošaj, Genci Nimanbegu, Fatmir Đeka, Adrijan Vuksanović, Spajić i Bečić) koji su učestvovali na sastanku okončanom oko ponoći još je daleko, ali su saglasni da se pregovori nastave.
Iza aktera koji su sinoć bili za stolom, u idealnoj situaciji, stoji 41 poslanik (PES 24, manjine 10 i Demokrate 7). Zato se ne isključuje mogućnost da ta, minimalna i prilično upitna parlamentarna većina bude pojačana. Pominjan je predsjednik i poslanik DUA Mehmed Zenka, SNP sa dva poslanika pa i SD koja će, ukoliko ne bude promjena nakon ponovljenog glasanja na Cetinju, imati tri predstavnika u Skupštini. Aleksa Bečić iskazao je želju da URA bude dio i nove vlasti.
Upravo je, prema više izvora Antene M, čelnik Demokrata bio najglasniji i najzahtjevniji sudionik prvoga sastanka u pomenutom formatu. Bečić nije krio ambiciju da za svoju stranku dobije upravljanje kompletnim bezbjednosnim sektorom, a za sebe mjesto predsjednika Skupštine. Uz MUP i Ministarstvo odbrane uzeo bi Ministarstvo energetikei rudarstva, Ministarstvo poljoprivrede…
Sinoćnjim nastupom Bečić će dati vjetra procjenama brojnih političkih analitičara da njegov cilj, zapravo, nije dogovor i formiranje vlade, nego maksimalno odugovlačenje pregovora i novi izbori, ukoliko mu ne uspije da u vlast uvuče GP URA. Za to vrijeme Vlada Dritana Abazovića nastavila bi da u beskrajnom tehničkom mandatu brutalno zlorabi državne resurse u partijske svrhe, a sasvim je moguće da bi na te izbore izašla i nova stranka predsjednika države Jakova Milatovića.
Važan dio te strategije je procjena da bi Evropa sad na novom glasanju prošla lošije nego 11. juna, a Milojko Spajić teško da bi opet bio u poziciji legitimnog mandatara.
U svakom slučaju, pregovori su na početku i pojedina personalna rješenja za neke od resora preuranjeno je uzimati kao gotovu stvar.
Prema sadašnjoj projekciji, Vlada Milojka Spajića imala bi, pored premijera, i četiri potpredsjednika: za vanjsku i evropsku politiku; za politički sistem, unutrašnju politiku i bezbjednost; za regionalni razvoj i za ekonomsku politiku i finansijski sistem.
Evo i spiska ministarstava, uz napomenu da bi resorni potpredsjednik vlade bio zadužen za vanjske poslove.
– Ministarstvo finansija
– MUP
– Ministarstvo odbrane
– Ministarstvo pravde
– Ministarstvo evropskih integracija
– Ministarstvo prosvjete
– Ministarstvo visokog obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja
– Ministarstvo ekonomskog i zelenog razvoja
– Ministarstvo zdravlja
– Ministarstvo rada i socijalnog staranja
– Ministarstvo energetike i rudarstva
– Ministarstvo poljoprivrede
– Ministarstvo šumarstva i vodoprivrede
– Ministarstvo saobraćaja
– Ministarstvo turizma i pomorstva
– Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine
– Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava
– Ministarstvo javne uprave
– Ministarstvo dijaspore
– Ministarstvo kulture i medija
– Ministarstvo sporta i mladih
Vlada bi, dakle, imala ukupno 26 članova.