Potpredsjednik Vlade i ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović prisustvovao je radnom sastanku Evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija sa ministrima zaduženim za resor energetike zemalja Zapadnog Balkana.
Radni sastanak, kako je saopšteno iz MKI, održan je u on line formatu i fokus razgovora je bio energetska situacija u zemljama regiona, dominatno izazovi sa kojima se nacionalni energetski sistemi suočavaju, kao i mjere koje vlade država ZB predlažu i sprovode.
“Kako je poručeno na početku sastanka izazov za zemlje ZB kada je u pitanju energetska kriza isti je kao i za zemlje EU, u nekim slučajevima i jači. Uz jasan stav da ovakvu krizu i nestabilan period koji slijedi niko ne može prevazići ili ublažiti djelujući samostalno, poruka je da zajedničkim radom i aktivnostima možemo lakše prebroditi sve izazove koji neminovno slijede. U svijetlu ovakvih okolnosti EU je spremna da pruži podršku zemljama ZB kako bi svoje nacionalne energetske sisteme i u krajnjem korisnike to jest građane zaštitile u najvećoj mogućoj mjeri od posljedica krize koja je će zahvatiti sve zemlje bez izuzetka”, ističe se u saopštenju.
Ministri regiona, kako se navodi, iskoristili su priliku da izlože probleme sa kojima se suočavaju kada je riječ kako o snadbijevanju i proizvodnji energije, tako i o trenutnim mjerama i aktivnostima koje preduzimaju. Svaka zemlja ZB ima, naglasili su, određene razlike i specifičnosti, što u proizvodnji energenata, što u distribuciji, to jest cijenama energenata na tržištu.
Ibrahimović se posebno osvrnuo na namjeru Crne Gore da zaštiti ranjive grupe stanovništva u mjeri koja je realna i moguća, naglašavajući da rast cijena energenata ne uliva optimizam i sa pravom izaziva zabrinutost zbog uticaja koji može imati na stabilnost energetskog sistema u državi.
“Sa druge strane, ohrabruju namjere Brisela kao i poruke da će zemlje regiona imati podršku EU kada govorimo o ublažavanju posledica energetske krize”, istakao je resorni ministar.
Ibrahimović je informisao komesara i kolege iz regiona o aktivnostima koje Crna Gora sprovodi kao dio srednjoročnih mjera za prevazilaženje krize, naglašavajući da je prijeko potrebno pružiti veću podršku razvoju projekata proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, naročito kada imamo u vidu potencijale u oblasti hidro, vjetro i solarnih izvora energije koje naša država ima.
“Situacija koja je sve zadesila, neizvjesnot u energetskom sistemu koje je izazvala ukazuju da moramo ubrzati dinamiku i stvarati povoljan investicioni ambijent, kako bi na taj način poslali poruku stranim investitorima da se okolnosti i vremena mijenjaju, a samim tim i investicione prilike i šanse”, zaključuju iz MKI u saopštenju.