Dogovor o formiranju vlasti u Glavnom gradu izvjesno je postojao i prije izbora održanih 29. septembra, ocijenio je jedan od osnivača pokreta Preokret Srđan Perić, navodeći da URA i Pokret za Podgoricu treba da donesu odluku i preuzmu odgovornost za nju.
Perić je kazao da je za takvu vrstu odluka potrebna politička hrabrost.
„Ne vjerujte stranačkim sopštenjima, vjerujte onome što je logika i što je realnost. Tu je dogovor prije izbora očigledno postojao i sada je teško da se sprovede“, ocijenio je Perić u intervjuu agenciji MINA.
On je rekao da je Pokret za Podgoricu valjda imao neki plan, ako je tražio da bude „tas na vagi“ i dobio tu priliku.
„Mislim da oni imaju problem da taj plan sprovedu i nijesam siguran da uopšte mogu da ga iznesu, sa stanovištva onoga što je pritisak javnosti. I samo se radi o tome da li su njima za sprovođanje dogovora potrebni još jedni izbori“, naveo je Perić.
On smatra da je pravljenje koalicije URA-e sa Demokratskom partijom socijalista na državnom nivou bilo iznevjeravanje izborne volje, jer građani za to nijesu glasali.
„Ali sad imaju čistu poziciju. I oni i predsjednik države Jakov Milatović, zato što nijesu rekli da neće ni s jednom, ni sa drugom stranom. Neka odluku donesu i preuzmu odgovornost za nju, kakva god bila“, kazao je Perić.
On je rekao da je dovoljno pročitati šta su njihove poruke.
„Ako u jednom danu pozivate na dogovor, a par sati nakon toga kritikujete onog kome ste uputili poziv, logika nalaže da i ne tražite tu baš neki čvrsti dogovor. Znači, da li će pritisak uraditi da se traže novi izbori ili da se promijeni strana odjedanput, to već prepustimo njima da pokažu“, naveo je Perić.
Kako je kazao, formiranje vlasti u Glavnom gradu sada ni na koji način ne zavisi od pokreta Preokret, koji je na izborima osvojio dva mandata.
„Građani su dali glasove za dva odbornika, da budu protestni glas“, istakao je Perić, dodajući da će Preokret imati inicijativu koja se odnosi na „otključavanje političkog sistema, koji će, ovakav kakav jeste, uvijek davati ovakve rezultate“.
Prema njegovim riječima, politička scena Crna Gora pretvorila se u trgovinu i neophodni su snažni instrumenti koji će to onemogućiti.
Jedan od tih instrumenata, kako je kazao Perić, su otvorene liste.
„Tu su i lokalni referendumi i snaženje lokalne samoprave, ali i razmišljanje o samom sistemu, da li je bolji proporcionalni ili većinski sistem u određenim situacijama“, dodao je Perić.
Upitan da li bi ponovni izbori u Podgorici donijeli išta novo, on je ocijenio da bi oni pokazali veću snagu Preokreta.
Odgovarajući na pitanje u kojim gradovima se još može očekivati pojavljivanje Preokreta na izborima, Perić je kazao da sada vode unutrašnje debate o daljem načinu rada, koji će uključivati različite oblike decentralizacije, kao i pravljenje platforme građanskih inicijativa sa subjekima koji su iskazali interesovanje da im se priključe.
„Ono što imamo u Nikšiću i Herceg Novom za nas je vrlo ohrabrujuće“, rekao je Perić.
Govoreći o aktuelnoj situaciji u vezi sa Ustavnim sudom i Ustavnim odborom, on je kazao da uskopravno gledano postoji dilema da li treba primjenjivati Zakon o radu ili Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju.
„Nema nikakve dileme da nekoliko sudija želi da ostane što je moguće duže na toj funkciji. Nema nikakve dileme i da je njihovo imenovanje, a to se sada vidi, plod političkog dogovora“, rekao je Perić.
On je ocijenio da vladajuća većina nastoji da upravo kroz tu situaciju dođe do pozicije da se blokira rad Ustavnog suda.
„Trenutno su sve grane vlasti podređene izvršnoj, a kompletna izvršna vlast podređena je jednoj stranci“, smatra Perić.
Prema njegovim riječima, aktuelna većina pokazala je da nju zanima očuvanje vlasti.
„I pritom, vrlo bitna stvar, nju zanima da manjinu pretvori u većinu“, naveo je Perić.
On je ocijenio da su se Pokret Evropa sad i Demokrate potpuno politički potčinili Novoj srpskoj demokratiji (NSD).
„Ključna figura crnogorske politike trenutno, kad je u pitanju čak i odlučivanje u vrlo konkretnim izvršnim stvarima, je predsjednik parlamenta Andrija Mandić, koji u suštini odlučuje o onome što su magistralni pravci Crne Gore“, kazao je Perić.
On je dodao da je legitimno da svako sprovodi svoju ideologiju, ali da je ta ideologija dobila devet mandata na parlamentarnim izborima.
„Znači, mi imamo tu situaciju gdje vi u stvari manjinu želite da pretvorite u većinu, u političkom smislu, ne govorim u nacionalnom ili bilo kom drugom smislu. Građani nijesu glasali za ovu vrstu ideologije koja im se isporučuje i odluke s tim u vezi“, rekao je Perić.
Kako je kazao, ključ je da građani počinju da gube instrumente kontrole nad onim što se dešava u efektuiranju politike.
„Kako ćete tu poziciju učiniti dugotrajno ostvarivom, tako što ćete sve demokratske mehanizme suspendovati na ovaj ili onaj način, ili makar u značajnoj mjeri“, naveo je Perić.
Primjer je, kako je rekao, situacija u Ustavnom sudu, „gdje vi indukujete situaciju u kojoj nećete moći finalno okončati neke lokalne izbore, sjutra možda i državne“.
Govoreći o evropskim integracijama Crne Gore, Perić je kazao da bi proširenje Evropske unije (EU) bilo ohrabrujuće i za samu EU, zbog njene unutrašnje agende.
Prema njegovim riječima, EU je spremna da Crnoj Gori progleda mnogo kroz prste, što je za državu povoljna vijest.
Sa druge strane, kako je rekao Perić, u Crnoj Gori problem proističe iz ključne stvari.
„Kada je riječ o aktuelnoj, vladajućoj politici, kada se govori o Evropi, prije svega se govori o životnom standardu, a ne o onome što su vrijednosti – o poštovanju dostojanstva čovjeka, slobodi govora i medija. Ne možete da kažete da su oni za te evropske vrijednosti, a ukidaju javnu raspravu“, naveo je Perić.
On je kazao da se nakon pozitivnog Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila i zatvaranja tri pregovaračka poglavlja desio politički problem, koji šalje poruku ka Briselu „da smo nestabilan politički sistem“.
„Vrijeme uči da su rijetko u politici tako krupne stvari slučajne“, rekao je Perić.