Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) zabrinuta je, kako su saopštili zbog nezvanične informacije da Vlada, u cilju ispunjavanja mjerila iz najzahtjevnijeg Poglavlja 27, ovih dana planira da utvrdi rokove za izlazak Crne Gore iz uglja, a da pri tom u taj proces nije uključila sindikate, kao socijalnog partnera i reprezentativne predstavnike zaposlenih. Naglašavaju je činjenica da zdrava životna sredina nema alternativu, ali da svako preuranjeno gašenje postrojenja Rudnika uglja i Termoelektrane može izazvati nesagledive posljedice po ukupan društveno-ekonomski ambijent u Crnoj Gore.
„USSCG daje punu podršku Sindikalnoj organizaciji Rudnik uglja Pljevlja u njihovim naporima da se zacrtani i neophodni klimatski ciljevi ostvaruju postepeno, u periodu koji neće biti prije 2050. godine, a koju godinu je i Evropska komisija svojom strategijom prilagođavanja na klimatske promjene definisala kao krajnji rok za prilagođavanje klimatskim promjenama”, navodi se u saopštenju-
Svoje nesporno zalaganje za zaštitu životne sredine, zdrava i sigurna radna mjesta i što skoriji ulazak u zajednicu razvijenih evropskih zemalja, USSCG je dokazala i usvajanjem Rezolucije o zaštiti životne sredine i Rezolucije o dostojanstvenom radu na IV Kongresu USSCG.
“Stoga je suvišno isticati podršku koju USSCG pruža naporima Vlade da odgovori svim izazovima vezanim za proces dekarbonizacije, digitalizacije i zelene tranzicije u Crnoj Gori. Međutim, ono na čemu, podjednako kao i Sindikalna organizacija Rudnik uglja Pljevlja, insistiramo jeste postupnost u sprovođenju mjera, inkluzivnost i transparentnost procesa, te davanje prednosti kvalitetu sprovedenih mjera u odnosu na kvantitet”, navode iz USSCG.
Pozdravljaju ambiciozno postavljene ciljeve u procesu evropskih integracija, ali ukazuju da proces dualne tranzicije u energetskom sektoru mora nužno osigurati učešće svih zainteresovanih strana, posebno zaposlenih i građana na koje će ovi procesi imati najznačajniji uticaj.
“Do stvaranja uslova da proces tranzicije, gdje posebno mislimo na rad Rudnika uglja Pljevlja i Termoelektrane Pljevlja, bude u potpunosti pravedan, ne smije se dovesti u pitanje pun kapacitet rada ova dva privredna subjekta, te svako preuranjeno gašenje postrojenja može izazvati nesagledive posljedice po ukupan društveno-ekonomski ambijent u Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju.
Činjenica je, kažu, da zdrava životna sredina nema alternativu.
“Međutim, činjenica koju takođe ne smijemo izgubiti iz vida u ovim procesima jeste da je trećina ukupnog broja zaposlenih u Pljevljima angažovana u Rudniku uglja i Termoelektrani Pljevlja i sa njima povezanim preduzećima. Naprijed navedeno nas opominje da proces tranzicije iz tzv. „prljave“ u čistu, odnosno zelenu ekonomiju, mora biti sproveden bez većih socijalnih problema”, navodi se u saopštenju.
Osjetljivost samog procesa, stoga, nužno iziskuje sistemski pristup, odgovornost, transparentnost i inkluzivnost, zbog čega predstavnici radnika, odnosno sindikata moraju biti uključeni u cjelokupan proces, a ne samo puki primaoci informacija o istom.
“Svjesni neophodnosti tranzicije koja se dešava i koja u jednom trenutku mora biti okončana, zajedno sa Sindikalnom organizacijom Rudnik uglja Pljevlja, naglašavamo nužnost i potrebu da budemo partneri Vladi Crne Gore i lokalnoj upravi Pljevlja sa željom da, u periodu do 2050. godine, izvršimo otvaranje novih radnih mjesta u Pljevljima koja će imati perspektivu i tako lokalnoj zajednici obezbijediti izvjesnu budućnost”, zaključuju iz USSCG.