Ministarstvo finansija saopštilo je da je u proteklih godinu dana intenzivno sarađivalo sa Ministarstvom zdravlja, analizirajući mogućnosti podrške usavršavanju zaposlenih u zdravstvenom sistemu.
Kako se navodi u saopštenju, kroz niz konstruktivnih razgovora utvrđeno je da je ulaganje u kontinuiranu medicinsku edukaciju od ključnog značaja, budući da zdravstvo predstavlja jedan od temelja svakog društva.
„Podsjećamo da je, zahvaljujući boljoj organizaciji ovog programa, ovogodišnji budžet za usavršavanje u oblasti zdravstva, odnosno specijalizaciju mladih ljekara, dvostruko veći u odnosu na prošlogodišnji“, istaknuto je u saopštenju Ministarstva finansija.
Ministarstvo finansija je posebno razmatralo pitanja vezana za ljekare koje zdravstvene ustanove šalju u inostranstvo radi specijalističke i uže specijalističke edukacije. Iz Ministarstva zdravlja ukazano je da važeći kolektivni ugovor za zdravstvenu djelatnost ne predviđa dovoljno sredstava za ovu oblast, na šta je Ministarstvo finansija, kako se navodi, „promptno reagovalo i ponudilo model rješavanja ovog pitanja“.
„Podržavamo svaki vid stručnog usavršavanja i očekujemo da Ministarstvo zdravlja i zvanično dostavi Ministarstvu finansija zahtjev po ovom osnovu, nakon čega će se pristupiti finalizaciji ovog pitanja, u interesu jačanja zdravstvenog sistema“, zaključuje se u saopštenju.