Vlada Crne Gore utvrdila je međudržavni sporazum sa UAE, saopštio je preksinoć premijer Milojko Spajić.
„Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina predviđa da će zemljište za izabrane projekte biti obezbijeđeno ‘bez potrebe sprovodjenja javnih nabavki, javnog tendera ili drugih procedura propisanih nacionalnim zakonodavstvom kojim se uređuje oblast državne imovine“. To znači da će se državno zemljište prodavati ili izdavati kroz direktne dogovore iza zatvorenih vrata, što otvara ogroman prostor za korupciju“, ističe se u saopštenju MANS.
Iz te nevladine organizacije su dodali da je dokument usvojen u ponedeljak veče, na elektronskoj sjednici Vlade, te da još uvijek nije dostupan javnosti.
„Prethodno je usvojen Sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata o ekonomskoj saradnji koji sadrži uopštene odredbe o saradnji i on je objavljen na sajtu Vlade. Međutim, drugi Sporazum, do koga je došao MANS, sadrži vrlo sporne članove. Tim dokumentom Vlada se obavezuje da će prilagodjavati crnogorsko zakonodavstvo potrebama izabranih projekata, odnosno interesima njihovih investitora“, kazali su iz MANS.
Oni su naveli da pored turističkih objekata, projekti mogu uključiti i izgradnju „nekretnina mješovite namjene“, odnosno stanova za tržište.
„To potvrđuje i odredba Sporazuma koja omogućava finansiranje projekata prodajom nekretnina na tržištu prije nego što budu izgrađene. Sporazum predviđa i mogućnost ulaganja ‘treće strane’ u izabrane projekte, bez preciziranja ko te strane mogu biti i bez jasnih kriterijuma za odabir investitora, što može otvoriti prostor za nekontrolisani ulazak sumnjivog kapitala u zemlju“, kazali su iz MANS.
Iz te NVO su poručili da je posebno važno naglasiti da se ovaj sporazum ne odnosi samo na projekat Velike plaže, već da otvara vrata svim investitorima koje predloži Vlada UAE.
„Naime, njime se predviđa da Vlada Emirata odredi kompanije čiji projekti će biti predmet Sporazuma, a da crnogorska Vlada na to daje pisanu saglasnost. Međutim, Sporazumom nije predviđeno pod kojim uslovima crnogorska Vlada daje saglasnost, a kada je može uskratiti, posebno u vezi sa utvrđivanjem stvarnih vlasnika firmi i porijeklom kapitala“, piše u saopštenju MANS.
Poručuju da je sporazum kontradiktoran kad su u pitanju garancije za investitore.
„U jednom dijelu je predviđeno da Vlada UAE garantuje za investitore, a u drugom se izričito isključuje odgovornost Emirata u slučaju da izabrani investitori ne ispune svoje obaveze ili budu uključeni u sporne ili nezakonite aktivnosti. Ovo je posebno značajno kada imamo u vidu da UAE vrlo rijetko sarađuje sa međunarodnim institucijama i drugim državama kada je riječ o sprečavanju pranja novca, te da postoje osnovi sumnje da je značajan dio nezakonito stečenog novca iznešen iz Crne Gore upravo u Emirate. Zbog svega navedenog postoji realna opasnost da će kroz ovaj sporazum biti omogućeno vraćanje i pranje novca stečenog kriminalnim aktivnostima u Crnoj Gori“, kazali su iz MANS.