11.9 C
Podgorica
Četvrtak, 15 Maja, 2025
spot_img

Kalifornija prestigla Japan i postala četvrta svjetska ekonomija

Kalifornijska ekonomija prestigla je japansku i tako postala četvrta najveća na svijetu, saopštio je guverner Gavin Newsom.

Podijeli:

Prema podacima MMF-a i Američkog zavoda za ekonomske analize, nominalni bruto domaći proizvod (BDP) Kalifornije dostigao je 4,1 bilion USD u prošloj godini, premašivši japanskih 4,02 biliona USD, prenosi Capital.ba.

Kalifornija se sada nalazi iza Sjedinjenih Američkih Država (SAD) s 29,18 biliona USD, Kine s 18,74 biliona i Njemačke s 4,65 biliona USD.

“Kalifornija ne samo da prati korak sa svijetom – mi postavljamo tempo. Naša ekonomija napreduje, jer ulažemo u ljude, dajemo prioritet održivosti i vjerujemo u moć inovacija”, rekao je Newsom.

On je dodao da je njihov napredak ugrožen nepromišljenom carinskom politikom Trumpove administracije.

“Kalifornijska ekonomija pokreće naciju i mora se zaštititi”, poručio je Newsom.

Kalifornijska privreda je prošle godine porasla šest odsto, više od SAD-a, Kine i Njemačke.

Američka savezna država s 40 miliona stanovnika središte je tehnološke i zabavne industrije, prednjači u SAD-u po proizvodnji i vodeći je poljoprivredni proizvođač u zemlji.

Izvor:Antena M
Podijeli:

Najnovije

spot_img
spot_img

Popularno

Povezane vijesti

spot_img
spot_img

Najnovije