Državna revizorska institucija (DRI) je izvršila drugu kontrolu realizacije preporuka datih u Izvještaju o reviziji godišnjeg finansijskog izvještaja Instituta za standardizaciju Crne Gore za 2022. godinu. Izvještaj je dostupan javnosti na zvaničnoj internet stranici DRI. Nadležni Kolegijum DRI, koji čine predsjedavajući Senata, senator Nikola N. Kovačević kao rukovodilac Kolegijuma i senator Zoran Jelić kao član Kolegijuma, donio je zaključak da je Institut u periodu od objavljivanja prvobitnog Izvještaja DRI, odnosno do 27. maja 2024. godine, realizovao tri od ukupno pet datih preporuka, dok jedna preporuka nije realizovana, a jedna je u fazi realizacije.
Pregled realizacije preporuka
Institut za standardizaciju Crne Gore je dužan da dostavi DRI novi izvještaj o realizaciji preporuka do 12. maja 2025. godine. Ovo se odnosi na preporuku koja zahtijeva dalje praćenje, a tiče se izvršenja plaćanja neizmirenih obaveza. Preporuka koja je nakon druge kontrole ocijenjena kao „u fazi realizacije“ ne zahtijeva dodatno praćenje.
U skladu sa članom 49 Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, subjekt revizije, tj. Institut, obavezan je da preduzme aktivnosti na sprovođenju unutrašnje revizije i da implementira sve zakonom propisane aktivnosti koje se odnose na uspostavljanje i sprovođenje unutrašnjih kontrola. Institut će, na osnovu člana 32 Zakona o standardizaciji i člana 49 Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama, obavijestiti resorno Ministarstvo ekonomskog razvoja radi zaključivanja sporazuma o obavljanju unutrašnje revizije, kao i Ministarstvo finansija radi pribavljanja potrebne saglasnosti. Ovo će se obaviti u skladu sa članom 5 Uredbe o uspostavljanju unutrašnje revizije u javnom sektoru.
Aktivnosti Instituta za unapređenje upravljanja i kontrola
Dana 13. maja 2024. godine, Institut je zaprimio dopis Ministarstva ekonomskog razvoja – Odjeljenja za unutrašnju reviziju (br. 002-401/24-1513/1 od 9. maja 2024. godine), kojim je Institut obaviješten o saglasnosti da će Odjeljenje za unutrašnju reviziju Ministarstva ekonomskog razvoja obavljati poslove unutrašnje revizije u Institutu.
Shodno zakonskim obavezama, Institut je donio Plan unapređenja upravljanja i kontrola za 2024. godinu, u skladu sa članom 11 Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru. Na osnovu ovog Plana, Institut je sproveo niz aktivnosti u definisanim rokovima:
- Dana 23. septembra 2024. godine, ažurirane su i usklađene interna procedura o načinu evidentiranja i plaćanja ulaznih faktura i interna procedura o vrstama i načinu finansijskog praćenja;
- Dana 25. marta 2024. godine, Institut je donio Poslovnik o radu Upravnog odbora;
- Istog dana donesena je Odluka o utvrđivanju koeficijenata za zarade zaposlenih;
- Takođe, ažuriran je i Registar rizika Instituta za standardizaciju Crne Gore.
Saradnja sa relevantnim institucijama
DRI preporučuje Institutu da preduzme dodatne aktivnosti na unapređenju saradnje sa Inženjerskom i Privrednom komorom Crne Gore. Cilj ove preporuke je obezbjeđivanje sredstava i potrebnih uslova za organizovanje obuka koje bi unaprijedile stručnost zaposlenih u oblasti standardizacije.
Institut je najavio da će inicirati razgovore sa Inženjerskom komorom Crne Gore u cilju sklapanja ugovora o pružanju usluga, kao i realizacije postojećeg Sporazuma o saradnji. Takođe, obaviće se razgovori sa predstavnicima Privredne komore Crne Gore kako bi se organizovale obuke za zainteresovane strane. Ove aktivnosti imaju za cilj povećanje primjene i prodaje standarda u praksi.
Nerealizovana preporuka
Revizijom je utvrđeno da Institut nije realizovao preporuku koja se odnosi na plaćanje neizmirenih obaveza. Kako rok za realizaciju ove preporuke, definisan Akcionim planom, nije ispoštovan, ona je ocijenjena kao nerealizovana. Preporučuje se da se nastavi sa praćenjem realizacije ove preporuke sve dok ne bude u potpunosti implementirana.
Državna revizorska institucija zaključila je da Institut za standardizaciju Crne Gore ima određeni napredak u realizaciji preporuka, ali je neophodno nastaviti sa praćenjem preostalih obaveza. Poseban fokus treba staviti na realizaciju preporuke vezane za neizmirene obaveze, kao i na unapređenje saradnje sa relevantnim institucijama u cilju jačanja efikasnosti i profesionalizma u oblasti standardizacije.