Udruženje pravnika Crne Gore danas, 19. februara, organizuje 3. Ius Forum na temu “Crna Gora između EU integracija i unutrašnjih konfrotacija”, koja će početi u 18 sati u multimedijalnoj sali Kulturno-informativnog centra “Budo Tomović”.
Na sesiji će, kako je precizirano, govoriti univerzitetska profesorica i predsjednica Crnogorske panevropske unije prof. dr Gordana Đurović, univerzitetski profesor i predsjednik UPCG prof. dr Branislav Radulović, predsjednik Centra za regionalizam NS Aleksandar Popov, psiholog i poslovni komunikolog mr Radoje Cerović i književnik i kolumnista Balša Brković.
Na sesiji će se otvoriti pitanja vezana za dalji proces evropskih integracija i pripremljenosti insitucija Crne Gore za njenu realizaciju, (ne)postojanja društvene kohezije po pitanju ključnih tačaka EU integracija, ekonomskim, pravnim socijološkim i kulturnim pretpostavkama da crnogorsko društvo u perspektivi postane „evropsko društvo“, uticaju studentskih demonstracija i građanskih asocijacija na stvaranju jačeg potencijala za ostvarenje „Agende 2028“ – ističu iz Udruženja pravnika.

Tema foruma neće biti sagledana samo iz perspektive prava, već će se obratiti pažnja i na ekonomski kao i na sociološki ugao, rečeno je na otvaranju.
Na sesiji je govorila univerzitetska profesorica i predsjednica Crnogorske panevropske unije prof. dr Gordana Đurović.
,,Kada gvoorimo o EU, sigurno smo i mi u Crnoj Gori zabrinuti”, kazala je Đurović.
,,Teško je dogovarati se danas, posebno kada EU ima 27 igrača”, dodala je ona.
Đurović se osvrnula na ,,Win-win formulu” i kazala da ova formula omogućava to da se svi osjećaju kao da su nešto dobili, a da je društvo ono koje je najviše dobilo.
,,Win-win je veoma prisutan u Evropskoj Uniji kao način vođenja dijaloga”, kazala je ona.
Ona je istakla i to da win-win zapravo znači doći do kompromisa.
Polazeći od ideje da u EU postoji formula ,,pobjednik-pobjednik”, Đurović je postavila pitanje da li se ova formula može modifikovati u Crnoj Gori?
,,Sva su rješenja moguća ako primjenimo ovu formulu”, istakla je predsjednica Crnogorske panevropske unije.
Drugo pitanje koje je Đurović postavila jeste: ,,Ako Crna Gora ne unese crnogorski jezik u EU, ko će drugi?”
U zaključku, ona je kazala da je naša ,,win-win formula” u regionalnom pristupu gdje će svi reći ,,Idemo u Evropsku Uniju”.
Đurović je kazala da ima mjesta za sve u Evropskoj Uniji.
Nakon nje, govorio je psiholog i poslovni komunikolog mr Radoje Cerović koji je rekao da je osnovni postulat taj da ljudska civilizacija ima određene linije progresa koje možemo da primjetiti.
,,Mi danas u EU imamo najsavršeniju afirmaciju principa”, naveo je Cerović.
,,Kako bi princip ,,win-win” funkcionisao, moramo da vjerujemo jedni drugima i da postoji osjećaj ,,Ja ne želim nekoga da nadvladam”, objasnio je Cerović. On je kazao da je ova vrsta mehanizma zapravo psihološko sazrijevanje pojedinca.
Cerović je naveo da je u Crnoj Gori raslojavanje sve veće.
,,Ukupni efekat je konstantno fragmentiranje društva, gdje je sve manja mogućnost vladavine prava i win-win dijaloga”, zaključio je on.
Predsjednik Centra za regionalizam NS Aleksandar Popov je govorio nakon gospodina Cerovića.
,,Kada je riječ o evropskim integracijama, mnogo toga bi moglo i trebalo da ide brže, da nije problema funkcionisanja institucija, kazao je Popov.
,,Crna Gora je najviše odmakla na putu ka Evropskoj Uniji, istakao je Popov.
On smatra da bi ulazak Crne Gore u EU dao primjer ostalim državama i pokazao da EU nije zakatančila vrata za zemlje Zapadnog Balkana.
On je naveo da protesti u Srbiji najbolje pokazuju ,,gdje smo”.
Popov je citirao riječi studenata iz Srbije: ,,Svi smo mi pod nadstrešnicom”, objašnjavajući da je to samo jedan primjer takvih događaja.
,,Iskreno se nadam da će crnogorsko društvo naći način da konsoliduje demokratiju i da će Crna Gora biti ta zemlja koja će prva ući u EU”, zaključio je Popov.
Pitanje kojim je Univerzitetski profesor i predsjednik UPCG prof. dr Branislav Radulović uveo književnika i kolumnistu Balšu Brkovića jeste: ,,Da li mi rizikujemo ili smo na ivici da budemo država bez društva?”
Književnik i kolumnista Balša Brković kazao je kako želi da eksplicitno da podršku studentima u Crnoj Gori i Srbiji.
Problem crnogorskog društva je dio političkog spektra u Crnoj Gori- ,,Vučićeve pudlice”, naveo je Brković.
Brković je rekao da je u ovom trenutku evropska ideja pred jezivim izazovom.
,,Na mnogo načina se pokazuje anti-evropska priroda jednog dijela političke scene u Crnoj Gori”, kazao je on.
,,Mi se danas borimo za crnogorsko društvo i njegovo postojanje. Ovo je za Crnu Goru biti ili ne biti ”, naglasio je Brković.
Brković vjeruje da ako Crna Gora odoli problemu ,,Vučićevih pudlica” ima šansu za svoj evropski put.
,,Ne smijemo olako da pristanemo na manipulacije koje dolaze iz ,,Putinovskog svijeta”, istakao je on.
Brković je zaključio da sva emancipatorska priča nije bila uzalud i naglasio da se uvijek moramo boriti za ono što je ispravno.
Ako Crna Gora želi biti članica EU, onda joj je evropski okvir i evropska agenda partner, kazala je Đurović.

