Vlada Crne Gore usvojila je Strategiju za droge za period ove do 2027. godine, uz prateći Akcioni plan, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Taj dokument, kako se navodi, predstavlja treći po redu nacionalni strateški odgovor u oblasti droga i pruža prioritete za politike u toj oblasti.
Iz Ministarstva zdravlja kazali su da je Strategija urađena u skladu sa politikama Evropske unije (EU) i međunarodnim obavezama, kao i najboljim praksama i analizom stanja u Crnoj Gori.
„Sa fokusom na multisektorskom pristupu, dokument integriše saradnju vladinih institucija, lokalnih zajednica, civilnog sektora, kao međunarodnih partnera“, kaže se u saopštenju.
Kako se dodaje, opšti ciljevi Strategije podrazumijevaju unapređenje dobrobiti društva i pojedinaca, javnog zdravlja, osiguranje visokog stepena bezbjednosti i dobrobiti šire javnosti, a uz poštovanje rodne ravnopravnosti i pravednosti u oblasti zdravlja.
„Strateški ciljevi predstavljeni su kroz četiri stuba, koji podrazumijevaju oblasti smanjenja potražnje, smanjenja ponude, smanjenja rizika i štetnih posljedica prouzrokovanih korišćenjem droga, kao i formiranje sistema za informacije i podatke“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva zdravlja kazali su da te oblasti podrazumijevaju rad na razvoju standardizovanih programa prevencije koji su primjenljivi u crnogorskom društvu, unapređenju oblasti tretmana u javnom sistemu, borbu protiv krijumčarenja i proizvodnje droga, kontinuirano praćenje pojave novih psihoaktivnih supstanci, kao i razvoj sistema za informacije.
„Teži se povećanju svijesti i informisanosti mladih i društva o uticaju droga, smanjenju prevalencije upotrebe droga i zaraznih bolesti povezanih sa upotrebom droga među građanima i građankama Crne Gore, kao i smanjenju zdravstvenih problema, uz pružanje adekvatne sistemske podrške osobama koje koriste droge i koje su koristile drogu“, kaže se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Oni su istakli da se, kroz definisane i integrisane procedure saradnje, sprovođenje zakona, protokola za smanjenje ponude droga i adekvatno liječenje, teži uspostavljanju koherentnog sistema koji će pružiti adekvatan odgovor na problematiku droga.
„Crna Gora će kontinuirano raditi na održavanju multisektorskog pristupa, koji će jedini dati sveobuhvatan odgovor na problem droga“, navodi se u saopštenju.
Dokument je, kako se dodaje, dio nacionalnih i međunarodnih obaveza i doprinijeće tome da Crna Gora ostvari kvalitetne mehanizme praćenja cjelokupne oblasti i odgovora na smanjenje ponude droga, smanjenje potražnje droga, smanjenje rizika i štetnih posljedica uzrokovanih upotrebom droga.
„Ovo će doprinijeti ostvarenju punopravnog članstva Crne Gore u Agenciji Evropske unije za droge“, kaže se u saopštenju.