Sudski savjet ima potrebu da ponovo reaguje, jer uočava da političari ne prepoznaju položaj sudstva kao nezavisne grane vlasti, niti svoju obavezu da se uzdržavaju od izjava koje dovode u pitanje nezavisan i nepristrasan rad sudova.
Sudski savjet ponavlja da su sve dobronamjerne kritike koje su utemeljene dobrodošle. U tom pravcu ohrabrujemo političke aktere, kao što je to upravo uradilo i Udruženje sudija Crne Gore, da preduzmu konkretne korake i aktivnosti na identifikaciji lica koja smatraju odgovornim, ukoliko za to imaju valjane argumente i dokaze, te da prestanu sa generalnim urušavanjem integriteta svih sudija, jer takvo postupanje ima loše i dalekosežne posledice po cijelo društvo.
Posebno zabrinjavaju neprimjerene izjave političkih aktera usmjerene prema predstavnicima sudija u strukovnim udruženjima, čiji položaj mora biti posebno zaštićen s obzirom na obavezu da javno istupaju i reaguju na sve postupke koji dovode u pitanje osnovna načela nezavisnog, nepristrasnog, stručnog i profesionalnog djelovanja sudija.
Stoga, Sudski savjet još jednom apeluje na predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti da svojim djelovanjem doprinesu jačanju pozicije sudstva kao nezavisne grane vlasti i podizanju povjerenja građana u rad crnogorskih sudova, jer su sudovi neophodni svakom demokratskom društvu, a ne mogu adekvatno funkcionisati u ambijentu u kojem se sistematski radi na urušavanju povjerenja javnosti u njihov rad.