Pravda je spora, kažu, ali to je, čini se, u slučaju Miloša Medenice i još 14 optuženih, preozbiljno shvaćeno. Zvuči nevjerovatno, ali suđenje u tom predmetu, odgađano je čak i više od 20 puta.
“Mislim da je sada svakome jasno da, odnosno kako će se završiti postupak protiv Vesne Medenice. Mislim da je on od starta postavljen tako da ćemo na kraju tog puta imati ili neki proceduralni nedostatak, ili neku grešku”, kaže Dejan Milovac iz MANS-a.
Koliko puta će i u narednom periodu Vesna Medenica uzalud dolaziti do suda, ne znamo, ali da pretpostavimo, možemo.
“Vidim tu simbiozu raznih uzroka. S jedne strane vidim da su pojedini branioci tražili izuzeće sudija i na taj način se prolognirao postupak, isto tako i postupajući tužilac je jednom prilikom tražio izuzeće postupajućeg sudije. I tu se prolongira na taj način. Onda od mnogo okrivljenih koji su u tom predmetu, mnogi su svojim opsturkcijama doveli do odlaganja ročišta”, naveo je Branislav Lutovac – advokat.
A tolikom broju uzastopnih odgađanja Lutovac nije, kako kaže, nikad svjedočio u svojoj karijeri.
“Znači nikad do sada. Kome to odgovara ja apsolutno ne znam. Zbog čega se ovoliko to odugovlači, ja mislim da to ni samoj Medenici ne odgovara u ovom predmetu”, kaže Lutovac.
Još manje ovakvi slučajevi odgovaraju Crnoj Gori koja bilježi rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala, ali i dalje nema sudskih epiloga.
“To se sve više pojavljuje, znači kao nešto što dolazi iz samog Brisela, jeste održivost tih rezultata, da zapravo nije dovoljno da Crna Gora samo izvrši hapšenja i da započne istrage, već je ono što će nama trebati za zatvaranje određenih pregovaračkih poglavlja, jesu i konačne pravosnažne presude za korupciju na visokom nivou”, kaže Milovac.
Medenica je uhapšena 17 aprila 2022. i u pritvoru je provela skoro sedam mjeseci. U optužnici koja je podignuta prije više od dvije godine, specijalno tužilaštvo ju je označilo pripadnicom kriminalne organizacije njenog sina Miloša.