Iseljavanje stanovništva sa područja Golije kod Nikšića nikako da prestane. Ove godine zazimiće manje od stotinu porodica u trinaest sela, kaže nam predsjednik Mjesne zajednice Krstac Dragoljub Manojlović.
“Još nemam podatke sa novog popisa ali to možemo očekivati jer su to pokazatelji uslova života na području Golije koja je jedno od najnerazvijeniji mjesta u nikšićkoj opštini”, smatra Manojlović.
Oporavku cijelog kraja doprinijelo bi kada bi malogranični prelaz Krstac dobio status državnog graničnog prelaza sa Bosnom i Hercegovinom, kaže Manojlović.
“Od 1. oktobra do 1. juna malogranični prelaz je zatvoren, osim za mještane Golije i građane koji imaju ličnu kartu s boravištem u Nikšiću, kao i za žitelje susjednog Gacka. Putnici iz ostalih krajeva Crne Gore i svijeta mogu prelaziti samo od 1. juna do 1. oktobra. Ukoliko naš rođak poželi da nas posjeti u jesen, zimu ili proljetni period, mora da zaobilazi 150 kilometara preko graničnog prelaza Deleuša, jer su Golijani razasuti s obje strane državne granice”, pojašnjava Manojlović.
Nova teškoća, kako saznaju mještani, je što će uskoro morati da pribave propusnice kako bi prešli granicu.
“Saznajemo da moramo vaditi propusnicu u Trebinju, a stanovnici Gacka u Nikšiću, i koštaće četrdeset eura. Najavljuju da će sve biti završeno do Nove godine”, kaže Manojlović.
Zahtjev mještana Golije da se granični prelaz Krstac otvori cijele godine ne nailazi na odobravanje nadležnih.
“Svi se slažu s našim zahtjevom kada razgovaramo, ali se ništa ne rješava. Ne znamo šta se krije iza toga – rekao je Manojlović i istakao da bi otvaranjem graničnog prelaza oživio cijeli kraj, jer je ljetos nekoliko stotina putnika prolazilo svaki dan kroz Goliju, a gdje nema saobraćaja, nema ni života.
Od Krstca do Nikšića je pedeset kilometara, a do Gacka petnaestak. U Goliji nema prodavnice, a srednjoškolci idu u školu preko granice.
Nije sve sivo u Goliji.
Manojlović navodi da su ove godine uradili stadion za mali fudbal u selu Donje Čarađe uz pomoć donacija mještana.
Pomoći sa strane nije bilo.