U organizaciji Centra za ženska prava, danas je održan Dan otvorenih vrata, čime je simbolično označen početak kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”.
Ovaj važan datum, podržan je od strane ambasada Češke, Francuske, Slovenije i Austrije, čime je internacionalnoj zajednici poslata poruka o značaju borbe protiv ovog globalnog problema.
Tokom konferencije za medije, koja je održana u okviru Dana otvorenih vrata, Maja Raičević, direktorica Centra za ženska prava, istakla je značaj GREVIO – nezavisne grupe eksperata Savjeta Evrope koja se bavi problematikom nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Posebno je naglašeno da je objava GREVIO izvještaja 22. novembra 2024. prošla bez adekvatne reakcije Vlade Crne Gore, što izaziva zabrinutost u pogledu ozbiljnosti sa kojom se pristupa ovom problemu.
GREVIO je u svom izvještaju naveo da rodni stereotipi i patrijarhalni stavovi dominiraju u svim sektorima crnogorskog društva, što predstavlja temeljnu prepreku u borbi protiv nasilja nad ženama.
Ambasadorka Češke u Crnoj Gori, Janina Hrebičkova, posebno je naglasila važnost uspostavljanja principa nulte tolerancije prema nasilju nad ženama.
“Potrebno je da dobijemo više sveobuhvatnih strategija za borbu protiv nasilj nad ženama, više odgovornosti i više finansijskih sredstava za organizacije koje se bire za prava žena. Takođe, podržavamo i javnu diskusiju i više javnih aktivnosti u ovoj oblasti”, naglasila je Hrebičkova.
Ambasadorka Francuske u CG An Mari Maske istakla je da se u Francuskoj prava žena i rodna ravnopravnost postavljaju kao prioritet, naglašavajući da je 15 zemalja usvojilo takvu feminističku diplomatiju.
Finansijska sredstva koja se odvajaju za prava žena utrostručila su se od 2019, naveo je na današnjem presu ambasador Austrije Kristijan Štajner.
“Širom svijeta u ovom trenutku postoji 41 projekat koji je finansiran od strane austrijske agencije za razvoj, a kojima se pruža pomoć , to jest podrška prvenstveno sklonište ženama i djevojkama koje su bile žrtve nasilja. Austrija je bila prva evropska zemlja koja je unijela propis u svoje zakonodavstvo 1997.,kojim je uspostavljena zabrana ulaska u porodični dom za muškarce koji su bili pod sumnjom da su u prošlosti vršili nasilničke činove nad svojim suprugama, odnosno partnerkama.” , naveo je on.
Kampanjom “16 dana aktivizma”, šalje se jasna poruka da ne postoji prostor za toleranciju bilo kakvog oblika nasilja u našem društvu i naglašava se potreba za zajedničkim radom na stvaranju bezbjednijeg okruženja za sve žene.