Milošević je ranije rekao da je, u državi sa 74 odsto pravoslavnog stanovništva, nepristojno da predstavnik nacionalne manjine vodi vanjsku politiku.
„Imajući u vidu da ovakva izjava dolazi od predstavnika medijske zajednice, očekivano je da novinari budu dio vodećih snaga društvene kohezije i izgradnje mira u Crnoj Gori, a ne da daju povod za jačanje radikalnih i ekstremističkih stavova“, saopštili su iz institucije Zaštitnika.
Oni su osudili takav vid „slobode govora“ i poručili da bi Crna Gora trebalo da bude država u kojoj pripadnost vjeri i naciji ne smije biti protivpravni kriterijum za određivanje ko može biti nosilac javnih funkcija.
„Već da bi znanje, kompetencije i iskustvo morali biti prvenstveni i odlučujući kriterijum za bilo koju, a posebno ovako značajnu državnu funkciju“, dodaje se u saopštenju.
Iz institucije Zaštitnika su naglasili da je Crna Gora država čiju suverenost grade svi njeni građani i građanke bez obzira na vjeru, naciju ili kakvo drugo lično svojstvo.
„A pravo na istaknute državne i javne funkcije uopšte, nije rezervisano samo za pripadnike jedne, pa bila ona većinska konfesija i/ili nacija“, kaže se u saopštenju.