7.9 C
Podgorica
Subota, 11 Januara, 2025
spot_img

Nedostaje 67 sudija, boljim uslovima sudijsku profesiju učiniti privlačnijom

Izvor:MINA

Sudovima u Crnoj Gori nedostaje 67 sudija, a deficitarnosti kadra značajno doprinosi nedovoljna zainteresovanost mladih pravnika za rad u sudstvu, posebno na sjeveru države.

Sagovornici agencije MINA smatraju da neadekvatne zarade za sudije ovo zvanje čine nekonkurentnim među pravnicima i da bi obezbjeđivanjem boljih radnih i materijalnih uslova trebalo sudijsku profesiju učiniti privlačnijom.

U Sudskom savjetu očekuju da će tokom ove godine popuniti značajan broj nedostajućih mjesta, budući da su 42 kandidata za sudije upućena na obuku u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.

Iz Savjeta su agenciji MINA rekli da trenutno u crnogorskim sudovima postupa 268 sudija, umjesto 335 kolilo bi trebalo da ih bude stupanjem na snagu Odluke kojom se duplira broj sudija u Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici.

Kako su ukazali iz Savjeta, prošle godine prestanak funkcije je konstatovan za 18 sudija – devet zbog sticanja uslova za penziju, pet na lični zahtjev, tri zbog izbora na drugu funkciju, dok je jednom sudiji funkcija prestala primjenom Ustava jer je osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora.

Očekuje se da će tokom ove godine još petoro sudija steći pravo na penziju.

Prema podacima Sudskog savjeta, Višem sudu u Podgorici, nakon odluke o uvećanju broja sudija u Specijalnom odjeljenju, trenutno nedostaje najviše sudija – deset.

Foto: Viši sud

Osnovnim sudovima u Herceg Novom i Kolašinu nedostaje po četvoro sudija, a isto toliko fali i Osnovnom sudu u Rožajama, u kojem radi samo predsjednik suda.

Po pet sudija fali Apelacionom sudu Crne Gore i osnovnim sudovima u Beranama i Bijelom Polju, a sud u Žabljaku, osim što nema sudije, već više od godinu nema ni predsjednika suda.

U punom kapacitetu jedino rade Osnovni sud u Plavu i Sud za prekršaje u Bijelom Polju.

Programski direktor Građanske alijanse (GA) Milan Radović kazao da je se Crna Gora suočila sa značajnim nedostatkom sudija prvenstveno zbog talasa masovnih penzionisanja pokrenutih Zakonom o penzijama iz 2020. godine, kojim je smanjena starosna granica za odlazak u penziju.

Taj zakon je, kako je pojasnio Radović, takođe ponudio poseban podsticaj, omogućivši sudijama koji su se penzionisali godinu ili dvije ranije da primaju punu platu za tu godinu.

Foto: GA

On je istakao da je primjetan problem i nedostatka pomoćnog i administrativnog osoblja, što stvara ozbiljno administrativno opterećenje za sudije, te nedostatka odgovarajuće opreme i tehnologije koje bi mogle olakšati i učiniti rad sudija efikasnijim.

Predsjednik Sudskog savjeta Radoje Korać kazao je nedavno u intervjuu agenciji MINA da očekuju da do kraja ove godine popune broj nedostajućih sudija u gotovo svim prvostepenim sudovima.

Iz Sudskog savjeta su kazali da je tokom prošle godine objavljeno 50 oglasa za popunjavanje slobodnih sudijskih mjesta u crnogorskim sudovima, a da su 42 kandidata za sudije na obuci u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.

“Nakon završene inicijalne obuke, u zavisnosti od vrste suda za koji su izbrani kao kandidati, nakon utvrđivanja ocjene ostvarene na obuci, tokom ove godine bi trebalo da budu izabrani za sudije i raspoređeni u sudove”, naveli su iz Sudskog savjeta.

On su istakli da je malo interesovanje za rad u sudstvu, a posebno za mjesta u sudovima na sjeveru države.

Govoreći o okolnosti koje najviše utiču na mlade pravnike da odustaju od karijere u sudovima, iz Sudskog savjeta su kazali da je to neizvjesnost gdje će vršiti svoju sudijsku funkciju, ali dodaju da je to zakonsko rješenje koje se mora poštovati.

Kako su pojasnili, ranije je postojao problem jer su kandidati za sudije obuku u trajanju od 18 mjeseci morali obaviti u Podgorici, međutim izmjenama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama iz jula prošle godine, smanjeno je vrijeme obuke na 12 mjeseci uz mogućnost da praktični dio obuke obavljaju u sudovima u mjestu prebivališta, odnosno boravišta.

„Još jedna okolnost koja je od velikog značaja je i neadekvatna zarada za sudije, što ovo zvanje čini nekonkurentnim među pravnicima“, dodali su iz Sudskog savjeta.

I Radović zapaža da je problem nedostatka sudija za popunjavanjem postojećih upražnjenih mjesta podstaknut nedostatkom interesa novih sudija koji bi se pridružili ovoj profesiji.

“Neki od razloga su svakako dugotrajan proces kako bi jedan pravnik postao sudija, loši radni uslovi, nepredvidivost konačnog raspoređivanja sudije u određeni sud u zavisnosti od opštine, niska primanja tokom perioda obuke kao i opšti negativan stav o sudstvu, koji je u padu posljednjih godina”, naveo je Radović.

Prema njegovom mišljenju, neadekvatne naknade dodatno smanjuju atraktivnost sudijskih karijera.

“Uprkos relativno višim platama sudija u odnosu na nacionalni prosjek, naknade za početne sudijske pozicije i dalje su nedovoljne, što doprinosi slaboj privlačnosti ove profesije”, kazao je Radović.

On smatra da je neophodno stvoriti adekvatne finansijske i sve druge uslove kako bi najbolje studente Pravnog fakulteta stimulisali da svoju karijeru prave u pravosuđu.

Radović je rekao da je nedostatak adekvatne plate posebno zabrinjavajući jer može stvoriti uslove za korupciju, čime se kompromituje integritet i nezavisnost sudstva.

“Kako bi radili na očuvanju pravosudnog integriteta ali i povjerenja javnosti, preporuke Građanske alijanse su da se zakon izmijeni i u onom dijelu u kojem bi se osiguralo da članovi Savjeta koji pokreću disciplinske postupke ne učestvuju u odlučivanju”, naveo je Radović.

On je kazao da su, iako je pravni okvir Crne Gore djelimično usklađen sa međunarodnim standardima ljudskih prava, problemi poput neovlašćenih produženja mandata i kašnjenja u imenovanju ključnih sudskih funkcija narušili stabilnost pravosuđa.

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica kazao je tokom nedavne posjete Rožajama, gradu u kojem sudijsku funkciju obavlja samo predsjednik Osnovnog suda, da Vlada planira set dodatnih mjera kako bi se problem nedovoljne zainteresovanosti za rad u pravosuđu na sjeveru države rješavao na sistemski način.

Kako je saopšteno tada iz kabineta Koprivice, na sastanku sa rukovodstvom Opštine razmotrene su mogućnosti za planiranje stimulativnih mjera za angažovanje stručnog kadra, prije svega mladih obrazovanih pravnika, u pravosudnim organima na sjeveru, posebno Rožajama.

“Vlada preduzima konkretne mjere i planira dodatne sistemske mehanizme za podsticanje stručnog kadra da se angažuje u pravosudnim organima na sjeveru i to su, uz obezbjeđenje modernih prostornih uslova, izuzetno važni projekti na planu jačanja kapaciteta pravosudnih institucija“, saopšteno je tada iz kabinete Koprivice ali nije precizirano o kakvim mjerama i podsticajnim mehanizmima je riječ.

DRUŠTVONedostaje 67 sudija, boljim uslovima sudijsku profesiju učiniti privlačnijom
Posljednje vijesti
spot_img
Ne propustite
guest
Nadimak korisnika
Vaša email adresa

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledas sve komentare