Postoje sve mogućnosti prevencije i ranog dijagnostikovanja promjena na grliću materice ukoliko se žene javljaju na redovne preglede, poručuje za Portal ETV specijalista ginekologije i akušerstva u Domu zdravlja Kolašin, dr Danka Marković.
Upravo zbog toga u Domu zdravlja nastoje da raznim aktivnostima animiraju i podsjete građanke Kolašina na važnost preventnivnih pregleda u cilju očuvanja zdravlja.
Stoga je kroz Savjetovalište za reproduktivno zdravlje 10. decembra započeta kampanja na temu prevencije karcinoma grlića materice koja će trajati do kraja mjeseca. Pregledi se održavaju svakog radnog dana u dispanzeru za žene u periodu od sedam do 15 sati.
Doktorka Marković upozorava da je mali broj žena koje se javljaju na redovne ginekološke preglede. Zbog toga, kako kaže za naš Portal, u Domu zdravlja koriste priliku da kod svake posjete ginekologu odrade preventivni pregled i informišu pacijetkinje o njihovom značaju.
– Da je preventivni pregled jako važan ukazuje i to da smo u proteklih pet godina imali samo jednu pacijentkinju koja je oboljela od karcinoma grlića materice, koja se nije javljala na preventivni pregled 12 godina – kaže Marković.
Godišnji pregled ključan
Pored preventivnih pregleda, Marković kaže i da je u toku skrining na HPV virus koji je 95 odsto slučajeva uzrok raka grlića materice.
– Iako kontaktiramo žene telefonom – odziv nije baš zadovoljavajući, pa pokušavamo na sve načine da ih animiramo putem elektronskih medija i kampanja kako bi podigli svijest ženama da obavljaju redovno ginekološke preglede – kazala je ona.
Marković napominje da žene treba jednom godišnje da posjete ginekologa da bi prevenirale ozbiljne posljedice.
– Promjene na grliću materice se mogu rano dijagnostikovati, jer postoje metode PAPA test i kolposkopija koje se rade u svakoj ginekološkoj ambulanti – dodala je ona.
Marković podsjeća na alarmantne podatke svjetske zdravstvene organizacije po pitanju raka grlića materice u svijetu, naročito u našoj zemlji u kojoj je jedan od vodećih uzroka obolijevanja i umiranja u ženskoj populaciji upravo ova bolest.
Kako kaže, država i zdravstveni sistem preduzimaju sve kako bi se smanjio broj oboljelih od ove maligne bolesti, a pored preventivnih pregleda, podsjeća da da se od 2018. radi se i skrining raka grlića materice.
– Skrining je jako dobro osmišljen i ne postoji mogućnost da se promjena na grliću materice ne dijagnostikuje blagovremeno što dokazuje to da smo u ovoj godini u okviru skrininga imali tri pacijentkinje sa dijagnozom CIN-3 (teška displazija – obligatna prekanceroza) koje su sa konizacijom (hirurškim zahvatom) grlića materice uspješno izliječene – istakla je Marković.
Ona je podsjetila da je u toku i vakcinacija djevojčica i dječaka protiv HPV virusa, koja se sprovodi u dječijim dispanzerima i Institutu za javno zdravlje (IJZ).
– Postoje sve mogućnosti prevencije i ranog dijagnostikovanja promjena na grliću materice ukoliko se žene javljaju na redovne preglede. U mnogim zemljama zapada, pogotovo skandinavskim, primjenom vakcine i redovnih preventivnih pregleda procjena žena oboljelih od raka grlića materice je drastično smanjena – zaključuje Marković i poziva još jednom građanke Kolašina da brinu o zdravlju i redovno posjećuju ginekologa.