6.9 C
Podgorica
Nedjelja, 22 Decembra, 2024
spot_img

Informacije se kriju – Zakon o SPI ne interesuje ni Skupštinu ni Vladu

Crna Gora dočekuje još jedan Međunarodni dan slobodnog pristupa informacijama ignorišući pravo građana na informacije, bez valjanog zakona ali i poštovanja međunarodnih standarda, saopštila je Milena Gvozdenović, zamjenica izvršnog direktora CDT-a.

“Parlament i Vlada Crne Gore i dalje imaju namjeru da skrivaju informacije i ne žele da država dobije adekvatan Zakon o slobodnom pristupu informacijama što nam potvrđuje činjenica da izmjene ovog zakona ne dolaze na dnevni red već duže vrijeme, dok skoro više od decenije svjedočimo brojim propustima i neradu u ovoj oblasti.

I dok Vlada i parlament uporno ignorišu ovaj sada sve veći problem, građani/ke, nevladine organizacije i mediji ostaju u mraku a to da li će javnost dobiti neku bitnu informaciju iz vlasti zavisi od volje pojedinaca. Isto tako, institucije i dalje mogu od očiju javnosti nesmetano sakriti svaku informaciju koju žele”, navodi Gvozdenović.

U prethodne četiri godine, u Crnoj Gori su se, dodaje, promijenile tri vlade i svaka je imala šansu da ispravi propuste i nerad prethodnika u ovoj oblasti, ali je svaka od njih ovu šansu propustila.

“Svaka nova Vlada deklarativno se zalagala za unapređenje prava na slobodan pristup informacijama, ali u stvarnosti do tog unapređenja nije došlo.

Umjesto unapređenja, organi vlasti nastavljaju da se ponašaju kao da nisu odgovorni nikome i proizvoljno objavljuju čak i one informacije koje zakoni propisuju da moraju biti javne”, kaže Gvozdenović.

Iz svega navedenog jasno je, dodaje, da se stanje u oblasti slobodnog pristupa informacijama u Crnoj Gori pogoršava jer je stadijum stagniranja već odavno za nama.

“CDT poziva Vladu i parlament da hitno pokrenu izmjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama sa mrtve tačke i prekinu pogubnu praksu skrivanja informacija od javnosti”, zaključuje Gvozdenović.

DRUŠTVOInformacije se kriju - Zakon o SPI ne interesuje ni Skupštinu ni...
Posljednje vijesti
spot_img

DRUŠTVO

Djeca sve manje bezbjedna, nema dovoljno psihologa za podršku

Nasilje u školama, odnosno vršnjačko ili nasilje među djecom, predstavlja problem koji je u porastu u Crnoj Gori koja postaje sve manje bezbjedna za...

Međuetnički odnosi u Crnoj Gori dobri samo za polovinu građana

Skoro polovine građana, 47,2 odsto, smatra da su međuetnički odnosi u Crnoj Gori pozitivni dok značajan dio njih, 39,8 odsto, međuetničke odnose ocjenjuje kao...

Više od hiljadu studenata iz Crne Gore podržalo studente u Srbiji

Više od 1.000 crnogorskih kolega/inica podržalo je studente i studentkinje u Srbiji koji su stupili u blokade svih državnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu...

Prijestonica i crnogorska porodica iz Berlina organizuju humanitarnu akciju

Praznici su vrijeme zajedništva, ljubavi i podrške i zato Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija i Centar za kulturu sa zadovoljstvom najavljuju da će manifestacija „Novogodišnja...
Ne propustite