Komentarišući proteste zbog tragedije na Cetinju, građanski aktivista Dževdet Pepić smatra da opozicione partije pokušavaju politički da profitiraju od čitave situacije, ali zamjera i Demokratama zato što se, kako navodi, grčevito bore za fotelje. S druge strane analitičar Stefan Đukić mišljenja je da u cijeloj priči postoje i partijski interesi, pa zato sumnja da će protesti uspjeti.
Protesti su legitiman oblik izražavanja nezadovoljstva zbog nagomilanih problema, kaže građanski aktivista Dževdet Pepić. Govoreći o demonstracijama koje povodom tragedije na Cetinju organizuje neformalna grupa studenata, Pepić ocijenjuje da su njihovi zahtjevi opravdani, te da bi pojedinci iz bezbjednosnog sektora sami trebalo da podnesu ostavke.
“Stvarno ne mogu da shvatim, kao čovjek da prihvatim da je bilo koja funkcija, bilo koja potelja, važnija od bilo čijeg ljudskog života”, kaže on.
Ipak, pitanje je kakve bi benefite imalo društvo ako te pozicije u slučaju ostavki ponovo zauzme partijski kadar.
“Svaka politička struktura u ovih 34 godine trudila se, ne da napravi i da se postavi pitanje kakav nam je bezbjednosni sektor, već ččiji je i to je veliki problem. zbog toga smatram da glavnu riječ treba da preuzmu bezbjednjaci”, kaže Pepić.
Analitičar Stefan Đukić mišljenja je da u cijeloj priči postoje i partijski interesi, pa zato sumnja da će protesti uspjeti.
“Da postoji određeni partijski upliv, odnosno da postoji određeni partijski interes i zbog toga mislim da sam protest neće uspjeti da natjera nosioce vlasti da podnesu ostavke. Oni bi vjerovatno time mislili da vrše određenu koncesiju prema svojim političkim protivnicima, a ne prema građanima”, ističe analitičar Đukić.
Pojašnjava da politizacija ovog pitanja sama po sebi nije loša jer društvena odgovornost jeste politička stvar. Dževdet Pepić smatra da opozicione partije pokušavaju politički da profitiraju od čitave situacije, ali zamjera i demokratama zato što se, kako navodi, grčevito bore za fotelje.