Božović, je inače govorio na prošloj sjednici Skupštine Glavnog grada iz NVO stolice tokom rasprave o budžetu.
– Tužba nije popularna mjera ali smo to morali da uradimo jer zaposleni šest mjeseci nisu primili platu. Visinu sredstava koju treba da nam uplate utvrdiće sudski vještak. Tužbu temeljimo na činjenici da su nam sredstva opredijeljena odlukom Skupštine Glavnog grada, ali nam ona nisu dodijeljena odlukom v.d. sekretara za finansije Balše Špadijera. On je više puta istakao da zaposleni u Crvenom krstu nemaju pravo na zaradu, što predstavlja kršenje više zakona. Ono što je simptomatično je da je iza takvog obrazloženja sekretara potpis stavio i gradonačelnik, vjerovatno ne znajući da Ustav garantuje svima zaposlenima u Crnoj Gori, pa i zaposlenima u Crvenom krstu Glavnog grada, pravo na zaradu – saopštio je Božović.
On navodi da su im neisplaćivanjem sredstava prekršena prava zagarantovana Ustavom, Deklaracijom o ljudskim pravima ali i brojnim zakonima.
– Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima kaže da svako, bez ikakve razlike, ima pravo na jednaku platu za jednak rad. Ona je prekršena. Takođe, krši se i Zakon o radu koji je definisao da je poslodavac dužan da zaposlenom za obavljeni rad isplati zaradu. U Zakonu o Crvenom krstu na osnovu kojeg mi dobijamo sredstva nigdje ne stoji da ne smijemo primati zarade. Naprotiv, kaže se da se za vršenje ili obavljanje poslova od javnog interesa Crvenom krstu obezbjeđuju sredstva u budžetu republike odnosno budžetu lokalne samouprave. Takođe, krši se i odluka Skupštine Glavnog grada kojom je za 2024. godinu našoj organizaciji opredijeljeno 84.000 eura. Novac nam nije isplaćen za četiri mjeseca prošle godine, ali i prva dva mjeseca ove godine – saopštio je Božović.

Špadijer: Zarade ove organizacije nisu u nadležnosti Grada
Balša Špadijer, v.d. sekretara za finansijske poslove i analizu budžeta, ponavlja raniji stav da zarade zaposlenih u Crvenom krstu nijesu u nadležnosti Glavnog grada. On je naveo da ova organizacija nije niti organizaciona jedinica, niti dio njihovog sistema.
– Sa druge strane i ranije smo jasno naznačili Crvenom krstu da nam predloži program i planske aktivnosti koje će Glavni grad finansijski podržati kako bi nastavili saradnju jer građani moraju znati gdje se troši njihov novac i kako bi u potpunosti bila ispoštovana zakonska procedura. Na ranije održanom sastanku sa Crvenim krstom Crne Gore ostali su u obavezi da nam taj plan dostave. Međutim, plan još nijesmo dobili, jer smo se zajednički složili da zarade ne mogu biti finansirane na dosadašnji način. Kao da razgovaramo sa dvije potpuno različite organizacije – saopštio je Špadijer.
Špadijer je poručio Crvenom krstu da nastavi da radi posao, te da ne traži izgovor u Glavnom gradu.
– Način na koji se predstavlja organizacija Crvenog krsta Glavnog grada, je jedan vid klasične manipulacije javnosti. Samim tim, dobro bi bilo da se za troškove zarada obrate matičnoj organizaciji koja od Vlade dobija godišnje preko 300.000 eura i od tog iznosa bi mogli da pokriju navedene troškove. Takođe, i svu pomoć koju pružaju su ustvari donacije koje samo raspodijele korisnicima, a većinski i taj posao urade volonteri – naveo je Špadijer.

Božović poručuje da ne žele da bilo ko snosi posledicu za problem koji je nastao, već nastoji da se on riješi i da im se omogući da rade posao.