Država mora da omogući razvijanje Crnogorske pravoslavne crkve, istakla je ona, prenosi portal RTCG.
– To je ozbiljan dio nacionalnog crnogorskog identiteta i to je propušteno. Od 2006. je trebalo raditi na tome. Mi na Cetinju ne školujemo ni jednog crnogorskog popa, nego srpske popove. Imali smo načina da jačamo crkvu, baš kao što je država Srbija jačala svoju crkvu – navela je ona.
Ona kaže da je Crnogorska crkva u Crnoj Gori ugrožena.
– Boga vam niko ne može uzeti, vjera je intimna stvar. CPC nije nestala, morali smo mnogo mnogo i više da se posvetimo Crnogorcima i crnogorskim vjernicima, izgleda da u CG svoju vjeru ne mogu jedino ispoljavati Crnogorci – kaže ona.
Ona kaže da država nije prepoznala da je mnogo suputnije bilo da Zakon u skupštinsku raspravu uđe na prijedlog jedne NVO koja je prikupila 10.000 potpisa.
– Načinom na koji je taj zakon donešen one noći u skupštini, ne možemo biti zadovoljni. I mislim da je to trebalo mnogo suptilnije da se uradi i da bi tada izazvalo mnogo manje netrpeljivosti i mnogo manje političkih tenzija. Ja ne mislim da su litije samo izraz nezadovoljnih vjernika, one su izraz neznanja, siromaštva, gladi… Mislim da se ne guši građanska CG, napratov građanska CG je jaka i ona će naći način da privede tu priču do kraja. Mislim da je ovo dobra opomena – kazala je ona.
Očekivano je bilo da će nakon tolikog broja ljudi na litijama stvari ovako da se razriješe.
Komentarišući slučaj profesorice iz Bara koja je pozivala djecu na moleban, Vukotić kaže da Institucije sistema nijesu zaštitile djecu.
– Nadam se brzoj reakcji ombudsmana budući da institucije nijesu dale pravi odgovor – smatra ona.