3.9 C
Podgorica
Nedjelja, 22 Decembra, 2024
spot_img

Haradinaj: U Vašington po konačni sporazum sa Srbijom o priznanju

Haradinaj, čija je partija podžava aktuelnu kosovsku vladu Avudlaha Hotija, navodi da se treba iskoristiti pažnja koju SAD pridaje rješavanju nesporazuma između Kosova i Srbije.

– Ukoliko se postoji pitanje ‘Zašto idemo u Vašington?’, idemo za sporazum, za recipročno priznanje unutar postojećih granica. Ukoliko okolnosti omoguće ovaj sporazum, idemo da ga postignemo, a ukoliko ima i napretka, dobrodošao je i napredak kakav god bio -kazao je Haradinaj za Radio Slobodna Evropa.

Ričard Grenel, izvjestilac američkog predsjednika za dijalog Kosova i Srbije, zakazao je za 2. septembra sastanak predstavnika dvije strane u Bijeloj kući. Dolazak su potvrdili i premijer Kosova Avdulah Hoti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Prema riječima Haradinaja, Kosovo je izgubilo nadu u EU, koja je pritom angažovala u dijalogu osobe čije zemlje ne priznaju Kosovo (Specijalni predstavnik EU za dijalog Kosova i Srbije, Miroslav Lajčak iz Slovačke) i, kako dodaje, sada nadu vidi Vašingtonu.

On dodaje da je „EU uvek bila spora“ i da takav pristup nije adekvatan za dinamiku i dešavanja između Kosova i Srbije, regiona, ali i ukoliko se uzmu u obzir agende različitih država.

– Vidimo dinamiku interesovanja u region ostalih država, kao što su Rusija i Kina. Ne mislim da je Evropa izrazila želju da se brzo dođe do sporazuma Kosova i Srbije, samom činjenicom što je sada pitanje delegirano kod Borela (šef evropske diplomatije, Žozep), i g. Lajčaka. To po meni nije dokaz želje da se ovo pitanje završi u optimalno vrijeme – kaže Haradinaj.

On pritom spominje i činjenicu da Kosovo još uvek nije dobilo viznu liberalizaciju sa EU iako je, kako navodi, ispunilo sve uslove.

POLITIKAHaradinaj: U Vašington po konačni sporazum sa Srbijom o priznanju
Posljednje vijesti
spot_img

DRUŠTVO

Djeca sve manje bezbjedna, nema dovoljno psihologa za podršku

Nasilje u školama, odnosno vršnjačko ili nasilje među djecom, predstavlja problem koji je u porastu u Crnoj Gori koja postaje sve manje bezbjedna za...

Međuetnički odnosi u Crnoj Gori dobri samo za polovinu građana

Skoro polovine građana, 47,2 odsto, smatra da su međuetnički odnosi u Crnoj Gori pozitivni dok značajan dio njih, 39,8 odsto, međuetničke odnose ocjenjuje kao...

Više od hiljadu studenata iz Crne Gore podržalo studente u Srbiji

Više od 1.000 crnogorskih kolega/inica podržalo je studente i studentkinje u Srbiji koji su stupili u blokade svih državnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu...

Prijestonica i crnogorska porodica iz Berlina organizuju humanitarnu akciju

Praznici su vrijeme zajedništva, ljubavi i podrške i zato Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija i Centar za kulturu sa zadovoljstvom najavljuju da će manifestacija „Novogodišnja...
Ne propustite