11.9 C
Podgorica
Petak, 10 Januara, 2025

Podgoričani ponovo iz česme u šerpu, iz šerpe u čašu

Podgoričani od 1. januara piju 15 centi skuplju vodu, a od juče i mutnu ako je ne prokuvaju. Voda sa glavnog vodoizvorišta Mareza, zbog povećane mutnoće, opet mora prvo u šerpu pa u čašu, tako je juče iz Vodovoda stiglo obavještenje građanima.

Ta iz šerpe je dakle još skuplja, a ko ne može da kuva, mora da kupi flaširanu. Naš bi narod sve ovo najlakše opisao riječima „đavo nam ga popio”.

Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić navodi da usled obilnih padavina, nakon sušnog perioda, na vodoizvorištu Mareza analize vode pokazuju povećane vrijednosti parametra mutnoće.

– Ovo je prirodna karakteristika izvorišta, posebno iz razloga što šira zona odnosno slivno područje ovog izvorišta nikada nije dovoljno istraženo to jeste definisano, dok su rješenjem nadležnog organa utvrđene zone neposredne zaštite i uža zona. Takođe, zakonski propisi u Crnoj Gori su strožiji u odnosu na zemlje okruženja kada je u pitanju parametar mutnoće, te naše preuzeće pored relativno niskog parametra mutnoće mora poštovati zakonske propise kada je u pitanju obavještavanje građana, iako je voda izuzev ovog fizičkog parametra sa CS Mareza ispravna za piće, posebno u mikrobiološkom smislu. Granične vrijednosti mutnoće nijesu revidirane od kada naše društvo i prati ovaj parametar, period od oko 20 godina. Za taj period se sve drastično promijenilo, jer odgovorni nisu adekvatno vršili obezbjeđivanje i vodili računa o ovako važnim prirodnim resuraima, kako u zakonodavnom tako i u naučnom, inspekcijskom i suštinskom smislu, što je rezurtiralo ovakvim stanjem – rekao je Nišavić.

Činjenica je da su oni koji su najviše spremni da kritikuju i uticali da dođe do ovakvog stanja u prethodnim decenijama, ocijenio je Nišavić.

– Iz njima poznatog razloga nikada nisu utvrđene sve tri zone sanitarne zaštite vodoizvorišta Mareza te je bilo moguće izvoditi razne građevinske i ostale aktivnosti u neposrednoj blizini vodoizvorišta. Takođe, nikada nije odrađena detaljna studija zašto dolazi do zamućenja na osnovu čega bi se tražilo adekvatno rješenje za zamućenje i problem koji je prisutan decenijama, nikada nisu preduzeli ni jednu mjeru u sanaciji stanja. Zaključuje se da je u pitanju dugogodišnji, zanemarivani problem, kojem se doprinijelo nepažnjom i neadekvatnom pravovremenom reakcijom u prethodnim decenijama, čime su napravljeni određeni trajni ožiljci na ovo prirodno blago, dok se danas do adekvatnog rješenja ne može doći u kratkom roku – naveo je Nišavić.

Sugrađanin Mijuško Tomčić kaže da ne pije vodu sa izvorišta Mareza jer, kako kaže, nema povjerenja u česmovaču s obzirom da se muti kad god su jače kiše.

– Uopšte ne pijem vodu sa Mareze jer nije bezbjedna. Za piće konstantno kupujem bidon od šest litara vode. Za mjesec dana trebaju nam tri, četiri bidona. Da je vodoizvorište napravljeno na vrh Veljeg brda to bi bila druga priča, ali nama je izvorište u sred doline i to je po meni problem. Oko izvorišta imate leševe životinja i smatram da ona nije bezbjedna. Međutim, to što nije bezbjedna ne smeta da voda poskupi jer Vodovod ima više zaposlenih nego što im je potrebno, a da bi svima dali platu moraju poskupiti – rekao je Tomčić.

Radoš Popović smatra da bi Vodovod trebalo da koriguje račune za vodu kada se ona zamuti.

image
Radoš Popović
 foto: Mićko Vujisić, Dan

– Trebalo bi da se voda ne plaća jer je mutna i zagađena. Svako malo se muti, ne možeš ni da se istuširaš normalno. Sada moramo da kupujemo vode jer dijete ne može da pije zamućenu već mora flaširanu vodu. Smatram da bi i račune trebalo korigovati, mada oni vodu paušalno naplaćuju, niti dolaze da očitavaju stanje, nego pišu kako njima odgovara – navodi Popović.

Sugrađanin Predrag Boljević smatra da je poskupljenje vode uzrok enormnog zapošljavanja.

image
Predrag Boljević
 foto: Mićko Vujisić, Dan

–Sa 50 odsto zaposlenih postizao bi se daleko veći efekat. Kada je u pitanju mutnoća, pitanje je zašto se Podgorica na način koji imamo napaja vodom. Mislim da taj sistem nije dobar, možda bi trebalo da postoje neki prelivni bazeni jer ne bi recimo zavisili od toga da li ćemo imati ili ne vodu u slučaju nestanka struje. Imali bi akumulaciju koja bi obezbjeđivala da se grad napaja vodom i nekoliko sati nakon nestanka električne energije. Sve su to stvari koje Vodovod decenijama ne rešava. Nije to problem ove vlasti, nego svih vlasti prije nje – rekao je Boljević.

Podgoričanka Olga Drašković smatra da je voda skupa.

image
Olga Drašković
 foto: Mićko Vujisić, Dan

– Voda za piće se jutros i zamutila pa ću morati sada i da je kupujem. Vodovod bi trebalo da osigura vodoizvorište, a ne da čim padne kiša, obavještavaju da prokuvavamo vodu i da je kupujemo – navela je Drašković.

PODGORICAPodgoričani ponovo iz česme u šerpu, iz šerpe u čašu
Posljednje vijesti
spot_img
Ne propustite
guest
Nadimak korisnika
Vaša email adresa

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledas sve komentare