Vlada Crne Gore je, na predlog Ministasrtva finansija, usvojila Srednjoročnu strategiju upravljanja dugom Crne Gore za period 2025–2027. godine čiji je primarni cilj kreiranje stabilnog i održivog srednjoročnog okvira za obezbjeđenje nedostajućih sredstava za potrebe finansiranja budžeta. Strategija obuhvata konkretne mjere za obezbjeđivanje potrebnih finansijskih sredstava, uz minimizaciju rizika u vezi sa finansiranjem, refinansiranjem, kamatnim stopama i valutnim oscilacijama i fokusira se na tri ključna stuba:
– Upravljanje rizicima finansiranja i refinansiranja, prevashodno tržišnim, kamatnim i valutnim rizikom u cilju njihovog minimiziranja, osiguranja ravnomjernog rasporeda dospijeća duga, smanjenja troškova i očuvanja adekvatnih finansijskih rezervi za hitne slučajeve.
– Diversifikacija baze međunarodnih investitora, kroz proširenje njihovog geografskog obuhvata, kako bi se osigurala stabilna i predvidiva potražnja za državnim obveznicama, uključujući i u uslove globalnih ekonomskih previranja.
– Diversifikacija domaćih izvora finansiranja, uključujući i izdavanje državnih obveznica za stanovništvo, kojim bi se podstakao i razvoj tržišta kapitala u Crnoj Gori.
Prema projekcijama iz Strategije, posječni nivo javnog duga iznosiće 62,5% BDP-a u periodu 2025–2027. godine, dok će prosječni nivo neto javnog duga iznositi 59% BDP-a. Fokus ostaje na otplati postojećeg duga i finansiranju kapitalnih projekata.
Glavni izvori finansiranja biće međunarodne obveznice, koje omogućavaju diversifikaciju baze investitora, kao i domaće obveznice, uključujući posebne emisije namjenjene stanovništvu. Pored toga, značajnu ulogu imaće krediti međunarodnih finansijskih institucija, koji nude povoljne uslove za strateške projekte u oblasti infrastrukture, energetike i digitalizacije.
Strategija, koja je urađena po prvi put nakon 2018. godine, obezbjeđuje stabilno i održivo upravljanje dugom, uz podršku ekonomskom rastu i pripremu za pridruživanje Evropskoj uniji do 2028. godine.