U Centru za kulturu Rožaje izgrađena je pristupačna rampa koja omogućava osobama sa invaliditetom (OSI) nesmetan ulazak u objekat, saopšteno je iz Saveza udruženja paraplegičara Crne Gore (SUPCG).
Navodi se da je to urađeno u okviru projekta „Povećanjem standarda turističkih usluga do veće uključenosti OSI”, koji sprovodi SUPCG u partnerstvu sa Udruženjem paraplegičara Podgorica, a finansira Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.
“Na ovom kulturnom objektu izgrađena je pristupačna rampa koja omogućava osobama sa invaliditetom nesmetan ulazak u objekat”, kaže se u saopštenju.
Ističe se da je to uslijedilo nakon monitoringa pristupačnosti kulturnih objekata na sjeveru Crne Gore, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem dostupnosti prostora za sve građane.
Iz SUPCG su kazali da je veliku ulogu u realizaciji projekta imalo Udruženje paraplegičara Rožaje, koje je aktivno učestvovalo sa svojim članovima i projektnim timom u svim fazama – od osmišljavanja idejnog rješenja do izgradnje rampe.
“Njihov doprinos bio je ključan za kvalitetno i funkcionalno rješenje izgradnje rampe koja u potpunosti odgovara samostalnom korišćenju od strane osoba sa invaliditetom”, naveli su iz SUPCG.
Kako su rekli, pristupačna rampa nije samo fizička infrastruktura, već i simbol društvene odgovornosti i inkluzije.
“Nadamo se da će primjer Centra za kulturu Rožaje inspirisati i druge institucije u opštini, poput Opštine Rožaje i Pošte, kao i sve ostale javne institucije u ostalim opštinama u Crnoj Gori da prepoznaju važnost i značaj sličnih inicijativa. Investicije u pristupačnost stvaraju osnovu za društvo koje njeguje jednakost i poštovanje ljudskih prava”, poručili su iz SUPCG.
Oni su rekli da ta aktivnost projekta, osim što olakšava svakodnevni život osobama sa invaliditetom, postavlja temelje za inkluzivniju kulturu u Crnoj Gori.
“Stvaranjem prostora bez barijera otvaraju se vrata ravnopravnog uživanja u kulturnim sadržajima i doprinosi se daljem razvoju sveobuhvatne društvene uključenosti”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je realizacija tog značajnog koraka ka inkluzivnijem društvu bila moguća zahvaljujući uspostavljenoj međusektorskoj saradnji državnih institucija, nevladinog sektora, kao i aktivnom uključivanju članova udruženja lica sa invaliditetom.
“To ne samo da osnažuje zajednicu i podstiče održiv razvoj, već doprinosi većoj vidljivosti OSI u društvenom životu, unapređuje kvalitet zajedničkih rješenja i promoviše inkluzivnost kao ključnu društvenu vrijednost”, zaključuje se u saopštenju