Lideri Zapadnog Balkana i Evropske unije razgovaraće sjutra u Briselu o daljoj integraciji regiona kroz Plan rasta, kao i spoljnim, bezbjednosnim i pitanjima migracija.
Sastanak sa liderima Srbije, BiH, Albanije, Sjeverne Makedonije, Kosova, Crne Gore prilika je za razgovore o “novom momentumu” za strateško partnerstvo Evropske unije i Zapadnog Balkana, kako ga produbiti i krenuti ka zajedničkoj budućnosti u Evropskoj uniji, navode iz Evropskog savjeta.
Glavne teme samita biće jačanje integracije regiona i EU kroz Plan rasta, produbljivanje političkog angažmana EU u regionu u više oblasti, uključujući spoljnu i bezbjednosnu politiku, kao i jačanje ekonomija i ublažavanje uticaja rata u Ukrajini.
Lideri će takođe razgovarati o saradnji po pitanju upravljanja migracijama i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Tokom večere, razgovaraće o geopolitičkom kontekstu i izazovima koji utiču i na EU i na Zapadni Balkan.
Samitom će, po prvi put, predsjedavati novi predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta.
Na kraju samita očekuje se usvajanje deklaracije.
Iz Evropskog saveta navode da je EU posvećena proširenju, te da je integracija regiona već počela u različitim oblastima, čime se priprema teren za pristupanje i što donosi konkretnu korist za građane.
Plan rasta, objavljen 2023. godine, ima za cilj da dalje integriše Zapadni Balkan u jedinstveno tržište EU kroz unapređenje regionalne ekonomske saradnje, kao i da podstakne neophodne reforme.
Iz Unije tvrde da bi Planom rasta ekonomski rast u regionu mogao biti udvostručen u narednoj deceniji.
Na stolu će biti i razmatranja ciljeva EU da dalje produbi svoj politički angažman sa partnerima u regionu u oblastima kao što su spoljna i bezbjednosna politika, odbrana i otpornost na hibridne i sajber prijetnje kako bi se spriječilo strano uplitanje. Takođe žele da jačaju saradnju u borbi protiv dezinformacija i putem mjera za mlade poput oblasti istraživanja, inovacija, obrazovanja i socijalnih politika.
“EU ostaje najbliži partner regionu, glavni investitor i trgovinski partner i glavni donator”, navodi se iz Evropskog savjeta.
S tim u vezi, razgovaraće i o nastavku podrške Unije partnerima u regionu kako bi ublažili ekonomske, društvene i bezbjednosne posljedice rata u Ukrajini.
Dvije strane takođe teže da ojačaju saradnju u upravljanju migracijama, viznoj politici, borbi protiv terorizma i ekstremizma, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i u pravosuđu i oblasti vladavine prava.
Redovni godišnji sastanci EU-Zapadni Balkan održavaju se od 2018. godine.