Odlazeći predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden smanjio je kazne za skoro 1.500 Amerikanaca i pomilovao 39 pojedinaca osuđenih za nenasilne zločine, saopštila je danas Bijela kuća. Ovaj istorijski potez predstavlja najbtrojnije pomilovanje u jednom danu koje je dodijelio bilo koji predsjednik SAD.
Ovaj čin uslijedio je nešto više od nedjelju nakon što je američki predsjednik potpisao bezuslovno pomilovanje za svog sina Hantera. Zvaničnici su prošle nedjelje izjavili da Bijela kuća odgovara na zahtjeve da Bajden pruži istu milost hiljadama ljudi pogođenih američkim pravosudnim sistemom.
Smanjenje kazni uglavnom se odnosi na pojedince koji su tokom pandemije koronavirusa pušteni iz zatvora i stavljeni u kućni pritvor. Mnogi od pomilovanih bili su osuđeni za nenasilne prekršaje, poput posjedovanja marihuane. Bijela kuća opisala je ovaj čin milosti kao korak ka „spajanju porodica, jačanju zajednica i reintegraciji pojedinaca u društvo“.
Bajden je dajući izjavu naglasio da bi mnogi od onih koji su pomilovani prema današnjim zakonima dobili blaže kazne. Istakao je da su osobe u kućnom pritvoru uspješno integrisane u društvo, pokazujući da zaslužuju drugu šansu.
„Ovi pojedinci kojima su smanjene kazne pokazali su izvanrednu posvećenost svojim porodicama i zajednicama. Današnja odluka odražava vjeru da su iskupljenje i rehabilitacija mogući za svakoga“, rekao je on.
Pohvale aktivista i zabrinutost republikanaca
Ova objava dolazi nakon nedavnih kontroverzi u vezi sa pomilovanjima, uključujući Bajdenovu nedavnu odluku da pomiluje svog sina Hantera Bajdena, koji je bio osuđen za posjedovanje oružja i utaju poreza. Taj potez izazvao je kritike obje strane, budući da je Bajden ranije izjavio da neće pružiti pomilovanje svom sinu.
Bajden je takođe prvi predsjednik koji je izdao opšta pomilovanja za pojedince osuđene za jednostavno posjedovanje marihuane. Osim toga, ovaj čin je proširen i na bivše pripadnike vojske osuđene prema zastarjelim zakonima koji kriminalizuju homoseksualno ponašanje, što je istorijski korak za zagovornike LGBTQ+ prava.
Aktivisti za reformu pravosuđa dugo su pozivali američkog predsjednika da se pozabavi slučajevima zatvorenika koji su tokom pandemije stavljeni u kućni pritvor. Mnogi od njih su izbjegli povratak u zatvor uprkos pokušajima republikanaca da ponište njihovo oslobađanje.
„Ova odluka donosi nadu hiljadama porodica i naglašava značaj saosjećajne reforme pravosudnog sistema“, rekao je jedan zagovornik reforme zatvorskog sistema.
Međutim, republikanci su izrazili zabrinutost zbog velikog obima pomilovanja, tvrdeći da to potkopava javnu bezbjednost. Kongres bi idućeg mjeseca trebalo da razmatra povezane zakone.
Pomilovanja kao zaštita od Trampovih poteza?
U odvojenom, ali povezanim razvoju događaja, izvori sugerišu da Bajdenova administracija razmatra opštu milost za pojedince koji su bili meta bivšeg predsjednika Donalda Trampa. Kako Tramp nagovještava namjere da se osveti svojim „neprijateljima“, Bajdenovi saradnici navodno vjeruju da bi preventivna milost mogla da zaštiti vladine zvaničnike od potencijalnih pravnih uznemiravanja.
Iako je Bijela kuća odbila da komentariše ove navode, zvaničnici su naglasili da su Bajdenovi napori na polju pomilovanja u toku, uz dodatne mjere koje se očekuju u narednim nedjeljama.