U parlamentu je u toku nastavak plenarne sjednice, a poslanici bi trebalo da raspravljaju o predlozima zakona o organskoj proizvodnji, o divljači i lovstvu, o obligacionim odnosima, o vanparničnom postupku i o besplatnoj pravnoj pomoći.
Prije početka rapsrave potpredsjednica parlamenta i funkcionerka Demokrata Zdenka Popović je proceduralno reagovala negirajući medijske navode da je potrošila 3.200 eura za gorivo za prvih deset mjeseci ove godine. Kaže da podaci koje je služba Skupštine dostavila medijima nijesu tačni.
”Spreman sam da sve to predočima i javnosti i medijima. Sve svoje privatne obaveze obavljam tako što pješačim, a u slučaju da nemam vremena korstim taxi vozila sa Trga nezavosnosti, a svejdok za to mi može biti svaki taksista koji tu radi. Nemam riječi da vam opištem pod akakvim sam stresoma otkada je ta informacija objavljena, jer sam se čitav život borila protiv takvih ponašanja”, rekla je Popović. Dodala je da je pozvala nadležne u parlamentu da o tome pokrene internu kontrolu. Časno je, kaže, ušla u politiku i namjerava da časno iz nje izađe, kad bude izlazila.
Potom je počela rasprava o zakonu o organskoj poljoprivrednoj proizvodnji, koji je predstavio Miroslav Cimbaljević.
”Planirano je da 25 procenata crnogorske poljoprivredne proizvodnje bude organska proizvodnja”, naveo je Cimbaljević.
Poslanik NSD-a Velimir Đoković je rekao da oni podržavaju predlog zakona, kao što podržavaju generalno rad resora poljoprivrede.
Drita Lola iz DPS-a je rekla da je ovaj zakon zahtijevao usklađivanje sa EU standardima, s obzirom da je donijet 2013 godine.
”Ono što nedostaje suština a to je kako će sistem organske proizvodnje biti podržan na način da 25 odsto bude organska proizvodnja”, rekla je Lola. Na kraju je ocijenila da je EU agenda samo maska vladajuće većine, kojom skrivaju neke druge agende.
Crna Gora u ovim trentku ima prema riječima Aleksandra Despotović iz DPS-a 516 proizvođača organske hrane.
”Ovih planiranih 25 odsto je možda preambiciozno, jer Austrija ima 27 odsto zemljišta za organsku proizvodnju”, kazala je Despotović.
Pitanje je, dodaje, kome ćemo plasirati oirganske proizvode, koji su inače skuplji, ako imamo pad u turizmu, posebno pad visokoplatežnih gostiju.
Vaso Obradović iz NSD-a ukazuje da sektor organske poljopivrede karakterišu mali udio na tržištu, kao i relativno male količine koje se proizvode uglavnom na sjeveru države. Najavio je podršku predlogu zakona.
Sjednicu možete pratiti uživo: